Ponuka sa rozširuje. Brány otvára pivovar Herrenwald

Ponuka remeselného piva bude od soboty 26. mája zase o čosi širšia. Brány totiž otvára remeselný pivovar Herrenwald. V Malej Ide neďaleko Košíc ponúkne okrem ležiackej klasiky aj vrchne kvasené pivá či sezónne špeciály.

Nadväzujú na tradíciu

O tom, že sa na východe republiky pripravujú pivovar, sme písali už pred rokom. Rodina Cangárovcov sa rozhodla pretaviť koníček v živobytie. „Od prvých podarených pív a pozitívnych hodnotení boli predstavy, ako postúpiť od koníčka k živobytiu. Avšak moment pevného rozhodnutia vznikol počas debaty otca a syna cez vianočné sviatky roku 2014,“ prezradil zlomový okamih pre portál oPive.sk Pavol Cangár ml.

Aj keď je Malá Ida na slovenskej pivnej mape nováčik, skúsenosti s varením piva má. Obec sa vlastným pivovarom mohla chváliť už v 19. storočí. Práve na históriu obce chcú pri Košiciach nadviazať. Aj preto pomenovali pivovar Herrenwald. Ide o preklad časti obce Panský les, v ktorej producent zlatistého moku sídli.

Sedem kúskov na výčape

Pivovar chceli pôvodne otvoriť už na jeseň minulého roka, nakoniec tak urobia až zajtra. Ako to v podobných prípadoch býva zvykom, svoje urobila byrokracia. Herrenwald je, aj nie je reštauračným pivovarom. Pivo budú totiž ponúkať vo vlastnom hostinci, ktorý je súčasťou pivovaru. Teplé jedlo v ňom však zatiaľ nenájdete.

V ponuke budú štyri stále pivá (ležiak 11° a 13°, polotmavý ležiak a APA) a tri špeciály. Na úvod ponúknu v Malej Ide ako špeciálne kúsky štýl IPA, Pumpkin Ale a pšeničné pivo. Aktuálne bude pivo dostupné v 30-litorvých KEG sudoch a jednolitrových plastových fľašiach. V blízkej dobe budú dostupné aj pivá v sklenených fľašiach a párty súdkoch.

Len pre doplnenie, pivovar disponuje varňou o objeme 750 litrov a 12 tankmi s kapacitou po 1 500 litrov. Aj keď je okres Košice-okolie počtom obyvateľov siedmy najväčší v krajine, doteraz vlastný pivovar nemal.

Prečítajte si aj

Pivovar Herrenwald: Chceme premeniť koníček na živobytie

Snímky: Herrenwald