Kam v Bratislave na dobré remeselné pivo? Aj túto otázku si dlhšie dával Róbert Bača. Ten sám seba považuje za náročnejšieho zákazníka aj preto sa nakoniec rozhodol, že spolu s manželkou otvoria svoj vlastný podnik, ktorý by napĺňal ich predstavu ideálneho miesta. A tak v Bratislave pred pár týždňami otvorili podnik BEAR, ktorý sa šírkou ponuky čapovaného piva zaradil medzi najväčšie v našom hlavnom meste.
Róbert sa netají tým, že k pivu mal odjakživa pozitívny vzťah. „Asi 15 rokov dozadu som sa počas dovolenky stretol s remeselným pivom. Vtedy som sa zamýšľal nad tým, kedy takýto výber príde k nám,“ začína rozprávanie.
Netrvalo dlho a boom malých pivovarov dorazil aj na Slovensko. Začínali pribúdať nielen producenti piva, ale aj podniky. Róbert však priznáva, že aj keď si rád zašiel na dobré pivo, v podnikoch mu vždy niečo chýbalo.
Moderný priestor
„Preferujem iný štýl podniku, tzv. „pankáčsky“ riešený interiér mi veľmi nevyhovoval,“ opisuje jeden z motívov, ktorý ho priviedol k myšlienke otvoriť vlastný podnik. V prvom rade chcel vytvoriť moderne vyzerajúci priestor, v ktorom by sa cítil dobre.
Od myšlienky k realizácii ubehla veľmi krátka doba. K dispozícií totiž boli priestory na Šancovej ulici v Bratislave v komplexe Premiére. A tak sa spolu s manželkou rozhodli, že je čas otvoriť vlastný podnik. Prerábka priestoru, v ktorom boli kedysi potraviny, im netrvala ani mesiac.
„Všetci nám hovorili, že to nestihneme. Aj v deň otvorenia sme finišovali, keď sme ešte tapetovali, ale všetko sme stihli,“ hovorí s úsmevom.
Kvalita na prvom mieste
Podnik dostal meno BEAR, čo v angličtine znamená medveď. „Hľadali sme nejakú asociáciu so slovom Beer a Bear to dokonale napĺňal,“ opisuje majiteľ. Základom ponuky je samozrejme pivo. Na výčape nájdete 11 druhov piva.
V ponuke nesmie chýbať ležiak, dopĺňajú ho štýly typické pre malé remeselné pivovary ako kyseláče, IPA, APA či NEIPA. „Ponuku neustále striedame a chceme byť aj sezónni. Na jeseň ponúkneme tekvicové špeciály, v zime u nás určite nájdete vianočné pivá typické pre toto obdobie,“ vysvetľuje Róbert s tým, že experimenty majú radi. V ponuke sú zväčša slovenské, české, ale aj poľské pivá.
Už pri vstupe do podniku si všimnete, že na kvalite majiteľom záleží. Všetky sudy sú umiestnené v presklenej chladničke. „Starostlivosť o pivo je základ. Trúbky medzi sudom a výčapom sú krátke. Všetko je nastavené tak, aby zákazník dostal pivo v čo najlepšej kondícii,“ vysvetľuje.
Osloviť chcú aj tých zákazníkov, ktorí si pivo radi zoberú domov. „Využívame systém Pegas, kedy zákazníkovi vieme ponúknuť pivo naplnené do fľaše pri zachovaní jeho kondície tak, ako by si ho dal u nás na výčape,“ hovorí Róbert.
Pestrý mix
Pivnú ponuku dopĺňa čapované Prosecco, káva, vybrané sypané čaje, ale aj domáce limonády. Na rozdiel od konkurencie sa v BEAR rozhodli, že nebudú ponúkať fľaškové limonády. „Chceli sme sa trocha odlíšiť a zákazníkovi ponúknuť niečo iné,“ vysvetľuje majiteľ.
Nechýbajú ani drobnosti k pivu. K jedálnom lístku tak nájdete napríklad toasty, leberkäse, nachos či olivy a oriešky. Koncept podniku je tak nastavený jasne a chce lákať na kombináciu dobrého piva a príjemnej atmosféry.
BEAR má kapacitu 30 miest. „Je to ideálne miesto aj pre hostenie rôznych večierkov, osláv či posedení. V tomto vieme byť flexibilní a už teraz máme dohodnutú spoluprácu s cateringovou firmou, ktorá nám vie dodať aj jedlo podľa želaní zákazníkov,“ vysvetľuje Róbert.
Počas týždňa by radi privítali aj športových fanúšikov, keď ponúknu premietanie známych športových podujatí. V pláne je pritom aj organizovanie kvízov. „Veríme, že si nájdeme cestu k zákazníkom. Pivo máme radi a chceme, aby sa to pretavilo aj do atmosféry nášho podniku,“ uzatvára majiteľ podniku BEAR, ktorý sa šírkou ponuky remeselných pív zaradí medzi najväčšie v hlavnom meste.