PR

Šalený východ aj podstatná zmena. Salón piva odhaľuje podrobnosti

Bratislava raz opäť ožije pivom. K slovu sa totiž hlási festival Salón piva, ktorý v dňoch 18. až 20. septembra zavíta do Starej tržnice. „Ako vždy, blížiacim sa termínom festivalu, narastá adrenalín. Pivovarníci, ale aj návštevníci sú vždy zvedaví, čo chystáme a čo bude nové,“ hovorí Ivan Čižmárik, spoluorganizátor podujatia. 

Viacero noviniek 

Podujatie oslávi jesennou edíciou malé jubileum. Presne pred piatimi rokmi sa uskutočnilo premiérové podujatie, ktoré akoby sprevádzalo pivný boom na Slovensku. Situácia za za päť rokov zmenila a na to reflektuje aj Salón piva. 

Napríklad na prvom ročníku bola ponuka zo strany pivovarov voľná, dnes platí pravidlo novinky. „Každý pivovar prinesie nové pivko, ktoré ešte nikde nebolo v ponuke,“ naznačuje organizátor a pripomína, že v niektorých prípadoch pôjde o limitované edície.  

Ako príklad uvádza pivo od Unorthodox Brewing The Hound of the Baskervillesktoré bolo navarené v štýle Gin&Tonic Pale Ale. Pivo však navarili aj organizátori. Ponesie meno Salón piva Crazy IPA, ktoré navarili v pivovare General. 

Na festivale by sa malo predstaviť 66 pivovarov. „Teší nás, že hlavne na Slovensku pribúdajú nové pivovary a Salón piva je pre nich tzv. vstupnou bránou do sveta,“ konštatuje Ivan. 

Premiéru na podujatí tak budú mať Galantský remeselný pivovar Galgan, Remeselný pivovar Beer DivisionBreisburg Brewery, Pivovar Hvezdoň aj kočovný pivovar Voodoo. „Pivovary zo zahraničia sa rozrastú o pivovar Stern, Brewski zo Švédska a The First Craft Beer z Maďarska,“ prezrádza organizátor. 

Východniarska oáza 

Na Salóne piva si na svoje prídu východniari, alebo aj fanúšikovia piva z „východného pobrežia“ republiky. „ Prvýkrát bude na Salóne aj špeciálny stánok, pod pracovným názvom Šalený východ, kde budú môcť návštevníci ochutnať pivká od pivovarov Hostinec, Padre Brewing CompanyGolemHerrenwaldCorvus Šemrák,“ prezrádza novinku Ivan. 

Podobne ako na jar, aj teraz bude festival bez žetónov. „Návštevníci budú môcť platiť v hotovosti alebo platobnými kartami. Na jar sa nám to osvedčilo. Dostali sme viac pozitívnych reakcií ako negatívnych. Niektorí sa obávali, že budú dlhšie stáť v rade na pivko, ale opak bol pravdou,“ vysvetľuje  Ivan. 

Cena vstupného sa už nemenila tri roky a zostane rovnaká.  Jednodňová vstupenka stojí päť eur a je v nej zahrnutý sklený degustačný pohár a sprievodný program. Podobne ako na jar, aj teraz si budú môcť návštevníci vybrať medzi dvomi pohármi – „kríglikom“ alebo „štucáčikom“. 

Zmena lístkov 

Organizátori však upozorňujú na jednu podstatnú zmenu. Rušia dvojdňové vstupné, keďže oň bol malý záujem. „Ale trojdňová vstupenka zostáva. Tu je zmena oproti minulým festivalom! V cene vstupného sú tri festivalové sklenené degustačné poháre, na každý deň jeden kus. Vstupenka na tri dni je dostupná iba v predpredaji,“ vysvetľuje organizátor. 

Nečakajte v rade na vstupenky. Kúpte si lístky elektronicky

Počas festivalu bude každý deň prebiehať v Starej tržnici sprievodný program, hudobné živé vystúpenia a diskusie, určené pre každého, koho zaujíma svet piva. V programe budú napríklad prednášky a diskusie na témy Vady v pive, Pivné sklo, Trendy.  

„Na festivale sú aj majitelia a sládkovia jednotlivých pivovarov, dodávatelia a odborníci na pivo, ktorí sa radi podelia so svojimi skúsenosťami. Vstup na program je pre návštevníkov festivalu voľný. Na oddych a zábavu bude pripravená chill-out zóna,“ uzatvára rozprávanie Ivan Čižmárik.