Pivovar Põhjala Brewing je stelesnením úspešného príbehu estónskeho remeselného piva. Producenta piva založili koncom roka 2011 v Tallinne štyria tamojší pivní nadšenci a domovariči. Boli to práve Enn Parel, Peeter Keek, Gren Noormets a Tiit Paananen, ktorí stali pri zrode pivovaru, ktorý prerástol domáce Estónsko. V jeho expanzii im však pomohol jeden zásadný moment.
Osudové stretnutie
Príbeh pivovaru Põhjala má jeden dôležitý medzník, ktorý predznamenal jeho úspech. Spoluzakladatelia pivovaru Põhjala sa vybrali do sveta, aby vďaka stážam zistili, ako sa varí pivo profesionálne.
Ich cesta viedla okrem iného aj do Škótska, kde sa dostali aj do tamojšieho pivovaru BrewDog. Práve tam sa stretli aj s hlavným sládkom pivovaru BrewDog Chrisom Pilkingtonom. Spolu strávili tri dni a to malo pre ďalší vývoj udalostí zásadný význam.
Pilkingtona sa im totiž podarilo presvedčiť, aby sa pridal k ich projektu. Pôvodní zakladatelia síce mali odhodlanie a chuť, ale nemali skúsenosti s profesionálnym varením piva. Pilkington však tieto skúsenosti mal a mohol ich projekt posunúť o niekoľko levelov vpred. Pre smerovanie estónskeho pivovaru to malo zásadný vplyv.
Raketový rast
Prvé pivo Põhjala, Öö Imperial Baltic Porter, bolo uvarené na zákazku ešte pred otvorením pôvodného pivovaru spoločnosti v tallinnskej štvrti Nõmme v apríli 2014.
Zameranie pivovaru na kvalitu a inovácie sa čoskoro vyplatilo, pretože spoločnosť Põhjala získala povesť vďaka svojmu jedinečnému poňatiu tradičných pivných štýlov, najmä Porterov, dozrievaniu v sudoch a používaniu surovín z estónskych lesov.
Rozvoj pivovaru Põhjala bol pozoruhodný. V roku 2015 otvorili svoj prvý výčap a o sedem rokov neskôr pivovar dosiahol obrat 6,5 milióna eur.
Vďačí za to aj novému pivovaru. Majitelia investovali takmer päť miliónov eur do nových priestorov v historickej oblasti lodeníc Noblessner pri mori v severnom Tallinne. Mesačne pritom navaria zhruba 1200 hektolitrov piva. Tu treba povedať aj to, že pivovaru pomohli aj eurofondy. Konkrétne dostali pol milióna eur.
Do sveta
Jedným z kľúčových faktorov úspechu Põhjaly je jej snaha vyvážať svoje pivá do celého sveta. V súčasnosti vyvážajú do viac ako 30 krajín vrátane Spojených štátov, Japonska či Austrálie.
Úspech pivovaru Põhjala nezostal nepovšimnutý. Používatelia portálu Ratebeer ocenili estónskeho producenta piva za 55. najlepšieho výrobcu piva na svete a niekoľkokrát sa dostal do zoznamu „Top 100“ svetových pivovarov.
Zaujímavosťou je, že cesty pôvodných zakladateľov a škótskeho sládka sa rozšili. Chris Pilkington a jeho manželka Kristina otvorili v apríli tohto roka pivovar Tuletorn Brewing tiež v Talline. Bude zaujímavé sledovať, ako sa bude dariť tomuto pivovaru.
Na záver možno povedať, že pivovar Põhjala je dôkazom toho, že aj v malých krajinách, ktoré nemajú až takú bohatú pivovarnícku tradíciu, môžu vznikať svetové pivovary. Len pre porovnanie, kým Slovensko má zhruba 5,4 milióna obyvateľov, Estónsko ich má len 1,3 milióna.
Vďaka odhodlaniu zakladateľov dosahovať kvalitu, kreativitu a medzinárodnú expanziu sa Põhjala stala lídrom v hnutí remeselného piva nielen v Estónsku, ale na celom svete.
Prečítajte si aj
Kultoví Američania, ktorí sa v Európe popálili (Stone Brewing)
Snímky: Põhjala Brewing