Poliaci kráčajúci po kalifornskej ceste (Birbant Jamarillo)

birbant-jamarillo

Prvý nástrel: Dnes sa vraciame do Poľska. Táto krajina (podobne ako Slovensko) prežíva pivnú revolúciu a my sa z toho tešíme. Najmä vtedy, keď navštívime tamojšie pivotéky či bežné obchody. Každý týždeň tam nájdeme niečo nové. A tak to má byť. Dnes objavíme nový pivovar. Volá sa Browar Birbant a ide o kočovný pivovar, ktorý založili v roku 2013 dvaja zanietenci. V ich ponuke nájdete takmer tridsiatku rôznych druhov piva. My si dnes otestujeme pivo Jamarillo, ktoré je navarené v štýle California Common.

Názov piva: Jamarillo

Pivovar: Browar Birbant

Druh piva: California Common

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 14

Obsah alkoholu: 5,6 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady (Pale Ale, karamelový, Biscuit), chmele (Jarrylo, Amarillo), kvasinky.

Cena: Pivo smu kúpili v poľskej pivotéke. Vyšlo na necelé dve eurá.

Farba: Oranžovo-hnedá. Pivo je kalné, keďže ide o nefiltrovaný kúsok.

Vôňa: Výrazne citrusová. Kombinuje sa tu červený pomaranč, grep, limetka, ale aj karamel, oriešky či černice.

Pena: Smotanová, zložená z malých bubliniek. Pomaly padala a krúžkovala pohár.

Chuť: Už v úvode to iskrí a v ďalšom priebehu sa hutnosť len stupňuje. V strede nájdete kombináciu lesného i citrusového ovocia. Všetko je to zaobalené karamelovo-orieškovým podmazom. Koncovka je horkastá.

7/10

Zhrnutie

Zaujímavé pivo, kde sa musím priznať, že nad hodnotením som musel dlho premýšľať. Začína to iskrivým úvodom, ktorý prechádza do hutného stredu. V ňom zachytíte celý rad tónov. Od grepu, červeného pomaranču, černíc, čučoriedok, ale aj karamelu a orieškov. Koncovka je príjemne horkastá. Pivo je pekne vyskladané, tóny sú hutné a najmä v druhej polovici občas pôsobia trocha divoko. Celkový zážitok to trochu narúša. Pivo hodnotím slušnou sedmičkou. Body som krátil hlavne za rozhádzanosť v druhej polovici. Inak je to príjemný kúsok.

Sending
Hodnotenie čitateľov
0/10 (0 hodnotenie)