Jeden z dôkazov, že Poliaci to s pivom naozaj vedia (Multi Qlti Tap Bar)

Krakov - Multi Qlti Tap Bar - Bar

Keď sa spýtate na poľské pivo, odpovedajúcich môžeme asi rozdeliť do dvoch skupín. Tá prvá ukáže na produkciu veľkých pivovarov a frfle na to, že ich pivá za veľa nestoja. Potom tu však máme druhú skupinu, ktorá už odhalila tamojšiu remeselnú scénu. Pri nej musíme povedať, že je aj vzhľadom na veľkosť trhu o míle pred tou slovenskou.

Že to preháňame? Aj túto premisu sme sa rozhodli vyskúšať v Krakove, ktorý sme navštívili v máji. Za cieľ sme si vybrali trojicu podnikov. Prvým bol na rane podnik s názvom Multi Qlti Tap Bar.

V centre

Ak sa Krakov rozhodnete navštíviť len na pár hodín, podnik Multi Qlti Tap Bar môže byť pre vás ideálnou zastávkou. Nachádza sa totiž priamo v centre druhého najväčšieho poľského mesta.

Musíme sa priznať, že hneď na začiatku sme podnik s problémami hľadali. Pri vstupe do budovy síce nájdete na stene názov pubu, po zabočení do uličky sa však ľahko môžete stratiť.

Podnik sa nachádza na prvom poschodí, keď vás po absolvovaní výstupu vítajú presklené dvere. Za nimi sa nachádza dlhý bar. Podnik by sme mohli zaradiť do kategórie „hipsterský“. Zariadenie však nie je preumelkované, naopak, podnik má svoj štýl a plní svoj účel.

Na začiatku sa musíme pristaviť pri spôsobe objednávania. Podnik nemal na stole nápojový lístok, ten bol napísaný nad barom. Malo to svoj význam, keďže v podniku nefungovala obsluha. Zákazník si objednával pri bare, kde za pivo hneď zaplatil.

Tento spôsob objednávania je v podnikoch, ktoré sa špecializujú na remeselné pivo, pomerne bežný. Má výhody aj nevýhody. Prevádzkovatelia môžu týmto systémom vyriešiť nedostatok personálu. Nároky na množstvo obsluhy sú totiž menšie.

Ak by niekomu vadilo vyberať pivá len z tabule nad výčapom, podnik má preňho riešenie. Ponuka podniku bola zverejnená aj online. A tento systém musíme pochváliť. Na webe sme totiž našli okrem pivnej ponuky, aj také informácie ako hodnotenie zákazníkov či časový údaj informujúci zákazníka o tom, ako dlho je pivo na výčape.

Krakov - Multi Qlti Tap Bar - Interiér 1

Pri tomto údaji sa musíme pristaviť. My sme detailisti a časový údaj sme sledovali. Keď sme totiž videli, že pivo je narazené aj 12 dní, jednoducho sme ho preskočili. Nechceli sme testovať, do akej miery môže byť také pivo ešte čerstvé.

Podnik ponúkal pivo v troch veľkostiach: 0,15, 0,3 a 0,5 litra. Ceny za najmenšiu mierku sa pohybovali v prepočte od 1,6 eura po 6,8 eura.

Podnik bavil

Podľa čoho sme vyberali? Ponuka bola bohatá, keďže podnik mal 25 výčapov. V prvom rade sme sa chceli zamerať na poľskú produkciu. Ako prvé tak z výberu vypadli české pivá. Ochutnávať „najobľúbenejší nealkoholický radler“ slovenských remeselných pivovarov sme nechceli.

Áno, aj v ponuke podniku Multi Qlti Tap Bar sme našli Čierny citrón. V tomto prípade išlo o produkt z dielne pivovaru Litovel. Okrem tohto pivovaru bol na výber aj kúsok z pivovaru Svijany.

Začali sme veľmi zľahka. Vybrali sme si pivo Strawberry Berliner Weisse. Ako názov napovedá, išlo o jahodový kyseláčik z dielne poľského pivovaru Stu Mostów Brewery. Pivo malo obsah alkoholu na úrovni 3,4 percenta.  Malo síce vyššiu kyslosť, bolo však iskrivé, osviežujúce a výborne piteľné. Za nás pitie do pohody a 8/10.

Druhým kúskom bolo pivo z dielne pivovaru Funky Fluid. Ten môžu poznať aj pivári zo Slovenska. V tomto prípade sme ochutnali kúsok s názvom Zum Wohl. Išlo o pivo navarené v štýle Altbier. V pivku  sme zachytili tóny karamelu, sladu, jemnej čokolády, ale aj masielka. Horkosť bola stredne výrazná, pre nás na obsah alkoholu hutné pitie, ktoré bodovalo priamočiarosťou. Tóny mohli byť však o čosi čistejšie aj preto 7,5/10.

Krakov - Multi Qlti Tap Bar - Pivo

Ďalší kúsok bol o viac exotickejší. Zvoli sme totiž pivo s názvom Wonders: Thai Mango Lassi. Išlo o štýl Pastry Sour, v ktorom bolo mango, kokos, kalamansi aj kardamón. Už názov napovedal, že môže ísť o iskrivé a osviežujúce pitie a taký bol aj výsledok. Pivo bolo na obsah alkoholu (5%) hutné, iskrivé a dobre piteľné. Vyšlo nám to na 8/10.

Pri ďalšom kúsku sme opäť pritvrdili. Vybrali sme si totiž pivo s názvom Babcia Rózia z pivovar Kazimierz. Bola to pre nás premiéra z tohto pivovaru. Pivo bolo predstavené ako „ejl“ z ruží a broskýň. Na papieri znela táto kombinácia exoticky a zaujímavo, výsledok nás však až tak nepresvedčil. Kvetiny aj broskyne sme cítili, pivo však pôsobilo na obsah alkoholu prázdne a vykradnuto. Najlepšia na tomto kúsku bolo vôňa. Za nás to stačilo na 7/10. Vypiť sa dalo a možno by vás aj oslovilo.

Je z čoho vyberať

Medzitým sme aj niečo zakúsili. V ponuke sú hot-dogy a hranolky na rôzne variácie. Jedlo bolo príjemné, určite vhodne zvolené pre takýto typ podniku.

My sme však ešte neskončili s testovaním pív. Ďalším pivkom bol kúsok s názvom Discovery Poland: Wroclaw. Išlo o pivo z dielne aj u nás dobre známeho pivovaru Pinta. Pivo bolo navarené v štýle Hazy IPA. V chuti ste zachytili kombináciu pomela, ananásu, manga či grepu. Pivo bolo dobre vyskladané, iskrivé a piteľné. Jedine čo musíme tomuto pivu vytknúť bola jeho „zákernosť“. Malo totiž sedem percent alkoholu a vy ste to necítili. Výsledok? Za nás 8,5/10.

Pre porovnanie sme zvolili ďalšie pivo štýlu Hazy IPA. Kúsok s názvom Califia z pivovaru Trzech Kumpli nesklamalo a dostalo 8/10. Bavila kombinácia pomela, grepu, ananásu či pomarančov a kvetiniek.  Výsledok bol iskrivý, dobre piteľný a ovocný.

Záver

To, čo sme ochutnali, nám chutilo. Koncept podniku bol jasne daný a všetko dávalo zmysel. Za nás bolo plusom to, že drvivú väčšinu z ponuky tvorili domáce, poľské pivá. Vybrať si musel naozaj každý.

A či by sme vám podnik odporúčali? Určite áno. My sme do Multi Qlti Tap Bar prišli krátko po otvorení, postupne však ľudia prichádzali. Vrátili sme sa ešte večer a to už bolo plno.

Aj sme sa bavili, či by sa takýto podnik uživil napríklad v Bratislave. A dospeli sme k odpovedi, že určite áno. Všetko klapalo tak, ako malo. Ponuka opretá o domácu produkciu bavila a to, čo sme ochutnali, bolo v dobrej kondícii. Aj tento podnik nám ukázal, že Poliaci sú pred nami. Nielen ponukou a kvalitou piva, ale aj výberom a celkovým nastavením.

5

Zhrnutie

Plusy

  • Poloha. Podnik je situovaný prakticky v centre Krakova.
  • Ponuka. Na výčape bolo v čase našej návštevy 24 pív. Vybrať si musel každý.
  • Atmosféra. Podnik pôsobil priestranne a vzdušne.


Mínusy

  • Pivná karta mohla byť aj na stole. Ale kto dnes nemá smartfón?