„Poľská malinovka“, ktorú radšej nekupujte (Fasberg)

Fasberg

Prvý nástrel: Navštívil som Poľsko, nedalo mi a kúpil som pár pív (určite nie dva, ani tri…). Prichádza rad na jedno z nich. V obchodnej sieti Bedrionka (v preklade lienka) som siahol po pive Fasberg. Doma som pátral po tom, čo je to za pivo. Nemá totiž ani internetovú stránku, ani špeciálne odkazy. Až po pátraní som zistil, že ide o privátnu značku tejto poľskej siete. Poliaci majú radi silnejšie pivá. To je aj Fasberg, tak poďme na to.

Názov piva: Fasberg

Pivovar: VanPur, Varšava (vyrobené ako privátna značka pre reťazec Bedrionka)

Druh piva: Ležiak svetlý.

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 11,8°

Obsah alkoholu: 5,7%

Farba: Svetlo-žltá.

Vôňa: Svieža. Sladové tóny dominujú.

Pena: Celkom slušná. Taká jarovejšia. (rozumej pena ako z reklamy na Jar, prostriedok na umývanie riadu)

Chuť: Nevýrazná. Ani slad, ani chmeľ. Všetko je namiešané tak, aby nikoho neurazilo. Sladová chuť prebieha rýchlo do nepatrnej chmeľovej koncovky. Pivo je výrazne vodové. Žiadny zážitok.

3/10

Zhrnutie

Napadá ma jedno slovo – europivo. Všetko namixované tak, aby nič nevyčnievalo. Aby sa to pilo ako malinovka. Taká klasická poľská malinovka. Potom sa môžeme čudovať, že prečo Poliaci chodia nakupovať pivo na Slovensko. Fasberg nezaujme ničím. Ničím, čím by ste si ho zapamätali. Ale aspoň niečo pozitívne. Alkohol v ňom až tak necítiť. A aj zloženie je ok. Používajú dokonca plzeňský slad. Rozhodoval som sa medzi trojkou a štvorkou. Ale keby si ho z vás náhodou niekto kúpil (o tom dosť pochybujem) a ochutnal ho, asi by mi štvorku neodpustil. A to nedopustím.