Poľský Barley Wine zo supermarketu (Raduga Big Sleep)

Prvý nástrel: Poľské pivo je na výraznom vzostupe. Vznikajú nové pivovary a ponuku piva rozširujú aj štýly, ktoré sú exotické. A môžete to ľahko spoznať aj na ponuke v tamojších obchodoch. V bežnom supermarkete kúpite aj pivo štýlu Barley Wine. Napríklad od pivovaru Browar Raduga. Ten otvorili pred necelými troma rokmi a v jeho ponuke nájdete takmer 30 druhov piva.

Názov piva: Big Sleep

Pivovar: Browar Raduga

Druh piva: American Barley Wine

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 24°

Obsah alkoholu: 10,5%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, pšeničný slad, chmeľ (Cascade, Simcoe, Centennial, Mosaic, Zeus, Magnum), kvasinky.

Cena: Za pivo sme v poľskom supermarkete zaplatili okolo troch eur.

Farba: Hnedo-červená. Pivo je mútne, keďže ide o nefiltrovaný kúsok.

Pena: Jemnučká, takmer žiadna.

Vôňa: Dominuje mliečka čokoláda, okrem nej tu nájdete aj karamel či černice.

Chuť: Sladový úvod je výrazný, v strede nájdete rovnako hutné tóny. Rozoznať môžete hlavne kombináciu čokolády, karamelu, medu, černíc a citrusového ovocia (predovšetkým červený pomaranč). Koncovka je príjemne horkastá.

8/10

Zhrnutie

Zaujímavý kúsok. Najsilnejšia je toľkokrát spomenutá čokoládová linka. Tento kúsok pripomína likér. Tóny sú hutné, našponované a ich doznievanie cítite ešte niekoľko sekúnd po dopití. Najmä v strede si môžete všimnúť okrem čokolády aj citrusové ovocie, med, karamel a náznaky korenín. Koncovka je horkastá a zakončená hrejivými dozvukmi. Paradoxne, alkohol cítite, ale nie je to nič vyrušujúce. Celkové hodnotenie? Je to osmička. Je to kúsok, ktorý ochutnáte a poviete si fajn, vracať sa k nemu asi nebudete. Ale treba ochutnať, aby sme si rozširovali pivné obzory.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8/10 (2 hodnotení)