Pivovar pri Jadranskom pobreží? Niečo bolo super, niečo menej

Portoroz - Stazione Parenzana 01

Keď sa povie Portorož, asi väčšinu oslovených napadne ako prvé dovolenka. Práve toto slovinské mesto na pobreží Jadranského mora je často vyhľadávanou dovolenkovou destináciou. Pri študovaní mapy sme však zistili, že na okraji mesta nájdete aj pivovar s názvom Stazione Parenzana. Veľa sme nerozmýšľali a ešte v máji ho navštívili v rámci našej cesty po Slovinsku.

Mimo centra

Pivovar má špecifické postavenie. Ide o pivovarnícku reštauráciu, ktorá sa nachádza mimo centra a jej návštevníci sú tak odkázaní na dopravu. Aj preto pred podnikom nájdete veľké parkovisko. Už pri vstupe nás zaujala veľká letná terasa, kde ste medzi stolmi mohli nájsť olivovníky.

Interiér reštaurácie je moderný, dominuje mu tehla a priznaná je aj pivovarnícka technológia. Hneď pri vstupe bolo upozornenie, aby sme počkali, že nás usadí obsluha. Bola pri nás celkom rýchlo a dopredu musíme povedať, že išlo o profesionálny tím ľudí. Inak povedané, obsluha bola na úrovni.

Na úvod nás však čakalo jemné sklamanie. V pivnom lístku sme síce našli šesť pív, na výčape boli len štyri. Uvažovať nad „beer tasting“ nemalo zmysel, rozhodli sme sa, že ochutnáme všetky pivá v malej verzii.

Ako prvé nám na stole pristálo pivo s názvom U.20 lager. Ako názov napovedá, išlo o ležiak s obsahom alkoholu na úrovni piatich percent. Pivo malo zlatistú farbu, bolo takmer číre. Bolo ozdobené smotanovou penou. Vo vôni ste mohli zachytiť slad, karamel aj med.

Ponuka pív

Sladový základ bol stredne výrazný, rezkosť ideálna. V chuti sme objavili kombináciu sladu, obilia, karamelu a medu. Horkosť bola stredne výrazná, doznievanie bolo poznačené chuťou kvasníc aj surového obilia.

Pre nás to bolo nevýrazné pitie s chybami. Stačilo to na šestku a my sme začali pochybovať, či sme spravili dobre, keď sme túto reštauráciu navštívili.

Aj prekvapenie

A treba povedať, že druhé pivo náš dojem výraznejšie nevylepšilo. Objednali sme si totiž pivo s názvom U.23 IPA. Išlo o kúsok s obsahom alkoholu na úrovni 4,9 percenta. Pivo malo oranžovú farbu, bolo kalné a zdobila ho vyššia smotanová pena.

Portorož - Stazione Parenzana 05

Vo vôni ste zachytili grep, limetu, mandarinku aj červené bobuľovité ovocie. Sladový základ bol na štýl výraznejší, rezkosť jemne nižšia. V chuti ste mohli objaviť kombináciu grepu, limety aj karamelu a jemných papierových tónov. Horkosť bola výraznejšia, doznievanie ovocno-korenisté. Cítili sme kvasnice aj oxidáciu. Pre nás to bola IPA, ktorej chýbala ľahkosť, priamočiarosť aj čistota tónov. Stačilo nám to na slabších 6,5

Medzitým sme aj niečo zajedli. Skúsili sme rybaciu polievku, slovinskú polievku s názvom Yota, pečené rebrá, Fish and Chips aj vyprážané kalamáre. Jedlo chutilo, ale nebolo to niečo, z čoho sme spadli na zadok. Taký dobrý štandard, ktorý nikoho neurazí.

Portorož - jedlo

Reštaurácia pritom bola slušne obsadená. Aj keď hlavná turistická sezóna ešte nezačala, sedelo sa len na terase. Ľudia prichádzali a odchádzali, na stoloch však piva nebolo až tak veľa.

Našu testovačku sme pokračovali pivom P3 Amber Ale. Kúsok mal obsah alkoholu na úrovni 5,5 percenta a mal medenú číru farbu. Zdobila ho šľahačkovitá pena. Vo vôni ste zachytili karamel, med, keksíky, cherry aj mliečnu čokoládu.

Sladový základ bol stredne výrazný, rezkosť ideálna. V chuti ste mohli nájsť kombináciu keksíkov, karamelu, cherry, tmavého bobuľovitého ovocia a jemne aj pukance. Horkosť bola stredne výrazná, doznievanie sladkasto-korenisté.

Za náš išlo o hutné, iskrivé a pomerne pekne vyskladané pitie. Konečne pivo, ktoré niečo ponúklo. Za nás to bolo 7,5 bodu. Nebolo to ešte ideálne, ale nám sadlo.

Posledným bodom ochutnávky bolo pivo s názvom P7 Porter. Kúsok mal čiernu farbu ozdobenú jemnou smotanovou penou. Vo vôni ste zachytili slad, tmavú čokoládu, náznakom aj toast a tmavé bobuľové ovocie.

Sladový základ bol stredne výrazný, rezkosť ideálna. V chuti ste našli kombináciu toastu, černíc, karamelu aj čučoriedok. Horkosť bola nevýrazná, doznievanie bolo suchšie s ovocnou stopou. Bolo to podarené pitie s dobrou gradáciou aj vyskladaním. Za nás sedmička.

Toto mal byť záver našej testovačky, ale nebol. Obsluha sa k nám spočiatku správala síce profesionálne, ale odmerane. Keď si však čašník všimol, že testujeme jedno pivo za druhým, už sa na nás pozeral trocha inak.

A celkom prekvapivo nám na ochutnanie doniesol pivo, ktoré nebolo v ponuke ani v ponukovom lístku. Išlo o štýl EPA. To sme nezaradili do oficiálneho testovania, môžeme však povedať, že bolo podarené. Taká anglická klasika, pekne vyskladaná a dobre piteľná.

Zhrnutie

Treba povedať, že takéto milé pozornosti vedia celkový dojem z podniku výrazne vylepšiť. Je to dané aj úrovňou obsluhy. Aj takýto krok neraz rozhodne o tom, či sa do tohto podniku vrátite, alebo nie. A my sme si povedali, že ak by sme šli okolo, asi by sme sa zastavili.

Na Stazione Parenzana je vidieť, že ide o investičný projekt. Postavil ho a prevádzkuje niekto, kto má peniaze. A treba povedať, že sa na v Portoroži nešetrilo. Podnik je pekný, priestranný a moderne zariadený.

Portorož - terasa

A mali by ste sa Stazione Parenzana zastaviť? Ak ste na dovolenke, alebo idete okolo, pokojne. Musíte počítať s tým, že ide o podnik štýlu Klubovňa, nečakajte špecifickú atmosféru. Ale určite je oživením v záplave europivných podnikov pri pobreží.

Zaujímavosťou je, že majiteľ postavil aj dvojičku v Ľubľane. Tú sme nenavštívili a pri skúmaní tamojšej ponuky by sme asi zvolili iný podnik. V Portotoži je však ponuka horšia a vtedy má takýto podnik zmysel.

4

Zhrnutie

 

Plusy

  • Zariadenie. Podnik je moderný, priestranný a vkusne zariadený.
  • Ponuka. V čase našej návštevy boli v ponuke štyri pivá, vybrať si musel každý.
  • Obsluha, Profesionálna, úslužná s citom pre drobnosti.

 

Mínusy

  • Kondícia piva. Polovica pív za veľa nestála.
  • Poloha. Ak nie ste autom, dostať sa k pivovaru bude problém.
Sending
Hodnotenie čitateľov
3 (2 hodnotení)