Prazdroj navarený v Poľsku či Rusku? Vraj minulosť

Nový vlastník najväčšieho českého pivovaru Plzeňský Prazdroj robí zásadné rozhodnutie. Od januára tohto roku končí s varením značky Pilsner Urquell mimo Česka. V praxi to znamená, že pivo pod týmto logom už bude pochádzať výlučne len z Plzne.

Koniec v Rusku

O zmene koncepcie informoval český denník Lidové noviny. Obľúbené české pivo dnes varili okrem Česka aj v Rusku, kde ho produkoval závod tureckého koncernu Efes. Ruská „Plzeň“ tak má byť minulosťou. „Plzeňský Prazdroj sa tak rozhodol v súlade so svojou globálnou stratégiou, ako posilniť celosvetovo pozíciu Pilsner Urquell ako super prémiovej značky, ktorá predstavuje najlepšiu českú pivovarskú tradíciu,“ uviedla hovorkyňa Prazdroja Jitka Němečková.

Plzeň pritom Česi nevarili len v Rusku. V minulosti pivo pod touto značkou produkoval aj pivovar v poľskom meste Tichy. Na Slovensku kolovala fáma, že Plzeň varia aj vo Veľkom Šariši, tieto informácie však nikdy neboli potvrdené.

Lacnejšia produkcia

Dôvodom varenia populárnej značky v Rusku mala byť snaha o šetrenie. V Rusku totiž platia drahé dovozné clá, ktoré predražujú výsledný produkt. Podľa bývalého šéfa Českého zväzu pivovarov a sladovní Jana Veselého, sa pivo varené v licencii nikdy dlhodobo nevyrovná originálu.

„Môžete strážiť spôsob varenia v inom pivovare akokoľvek, ale všade sú iné návyky a podmienky, a tie sa po čase premietajú aj do výroby. Nechať vyrábať Plzeň v blízkom Poľsku bola marketingová chyba a ukončenie licencie v Rusku je tiež rozumný ťah. Predchádzajúci majitelia Prazdroja nemali vyjasnené koncepciu, ako s pivom zaobchádzať, čo sa príchodom nového majiteľa zmenilo,“ uviedol pre Lidové noviny Jan Veselý.

Zmeny sa však nedotknú iných značiek. Napríklad Velkopopovický Kozel sa varí vo Veľkom Šariši a variť sa bude aj naďalej. Okrem toho náš druhý najväčší pivovar produkuje v licencii aj značky Birell či Gambrinus. V rámci koncernov však nejde o žiadne prekvapenie, robia tak v podstate všetky veľké nadnárodné pivovary.

Myslíte si, že Plzeňský Prazdroj chutí inak v Česku a inak na Slovensku?

View Results

Loading ... Loading ...

Snímka: Pilsner Urquell