Prelomový rok. Slovenské pivo nebolo nikdy také úspešné

O kvalite remeselného piva na Slovensku sa vedú polemiky dlho. Na jednej strane sú priaznivci, ktorí dokážu prepáčiť malé aj veľké chybičky svojim obľúbeným producentom. Na starne druhej nároční pivári, ktorí neustále poukazujú na to, že vyslovene zlých pív na trhu pribúda. Ako je na tom slovenské pivo? Isté zrkadlo ukázalo aj vyhlasovanie RateBeer Best Awards 2017.

Obrovský úspech

Kým v minulosti ste v jednotlivých kategóriách hľadali slovenské pivá len ťažko, tentokrát ich tam bolo hneď niekoľko. V kategórii Speciality obsadil 14. miesto na svete a zároveň získal bronzovú medailu Trenčiansky pivovar Lanius. Bodoval so svojim pivom Lánius Belgian Cassis Tripel 20°.

V kategórii Low Alcohol zase dvakrát bodoval Remeselný pivovar Hellstork. Jeho pivo Hellstork Coconut Panda (obsadilo 10. miesto) získalo striebornú a jeho sestra Hellstork Panda meets Barista (na 12. mieste) zase bronzovú medailu. Obe pivá pritom bodovali aj v kategórii Stout, kde získali bronzové medaily.

Bodoval aj tretí slovenský pivovar. Unorthodox Brewing získal bronzovú medailu v kategórii Sour Ales. Jeho pivo Unorthodox Bittersweet Lament Malina + Limetka obsadilo spomínanej kategórii 15. miesto na svete.

Zmena vnímania

O čom tieto úspechy vypovedajú? O tom, že aj na Slovensku vieme navariť svetové pivo. O tom, že naši pivovarníci sa môžu porovnávať so zahraničnou konkurenciou. Aj o tom, že slovenské pivo sa zviditeľňuje na pivnej mape. Aj takéto úspechy otvoria poctivým a kvalitným slovenským producentom dvere do vychytených podnikov po celom svete. Je totiž veľmi dôležité, aby sa o slovenskom pive hovorilo a zahraniční konzumenti ho vyhľadávali.

Aj takéto úspechy môžu celému sektoru pomôcť. A to najmä vtedy, keď bude produkovať originálne pivo. Cesta je ešte dlhá, smer je však správny. Len sa nenechajme utešovať, že všetko je ideálne. Uvedené ocenenia nie sú odrazom celého sektora, ale len časti z neho. Nič to však nemení na tom, že tento rok môžeme považovať za prelomový a aktuálne ocenenia za veľkú pochvalu slovenského piva.

Snímka: Flickr/Alan Levine