Priamočiarosť z Moravského Svätého Jána (Výčapná 10°)

Prvý nástrel: Kategória výčapného piva ( alebo ak chcete „desiatky“) má u nás bohatú tradíciu. Najmä v lete patrí medzi ľahkú voľbu ako uhasiť smäd. Toto pivo je príznačné pre veľké pivovary, v produkcii remeselných ho nájdete sporadicky. Jednou z mnohých výnimiek je aj Svätojánsky pivovar. Ten otvorili v roku 2015 a má rovnakého majiteľa ako Starosloviensky pivovar v Bratislave.

Názov piva: Výčapná 10°

Pivovar: Svätojánsky pivovar

Druh piva: Výčapné pivo

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 10°

Obsah alkoholu: 4,0%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, ŽPC a kvasinky.

Cena: Pivo sme dostali na otestovanie priamo z pivovaru.

Farba: Zlatistá, pivo je jemne kalné.

Pena: Jemná, šľahačkovitá,  

Vôňa: Výrazne sladová. Zachytíte med, karamel, ale aj cukríky.

Chuť: Výrazne sladová linka sa nesie celým pivom. V strede zachytíte výrazne tóny karamelu, medu a náznaky cukríkovosti. Koncovka je horkastá jemnejšie.

6.5/10

Zhrnutie

Piť „desiatku“ z remeselného pivovaru nie je až také bežné. Ak už ju pivovary ponúkajú, zväčša ju o niečo ozvláštnia. Tento kúsok je výnimkou a rozhodol sa ísť klasickou cestou, ktorá je známa desaťročia. Oproti desiatke z veľkého pivovaru určite vyhráva. Tento kúsok je autentickejší, tóny sú surovejšie a výraznejšie. Celkovo však pivo neponúka nejaké veľké predstavenie. Je to kúsok, ktorý stavil na piteľnosť a priamočiarosť. Je určený na letné mesiace a nič ním nepokazíte. V našom hodnotení však dostáva 6,5 bodu. Na výčape je lepšia, pokojne ochutnajte.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.67/10 (6 hodnotenie)