Prvá IPA navarená na území Piešťan (ŽiWell Vandal)

Prvý nástrel: IPA patrí medzi najobľúbenejšie štýly priaznivcov remeselného piva. V ponuke malých pivovarov tak nesmie chýbať. Piešťanský pivovar ŽiWell nie je výnimkou. Už od začiatku ponúka pivo s názvom Vandal. Charakterizuje ho nasledovne: „Podľa všetkého prvá IPA navarená na území súčasných Piešťan. Príjemná svieža vôňa, vyvážená plná chuť, silný chmeľový záver v podaní amerických chmeľov Amarillo, Cascade a Chinook. Myslíme, že prišiel čas, aby aj stredná Európa začala piť IPU. ŽiWell Vandal pivo.“

Názov piva: Vandal 14°

Pivovar: Piešťanský pivovar ŽiWell

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 14°

Obsah alkoholu: 6,1%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky,

Cena: Za pivo sme v pivovare zaplatili 1,90 eura.

Farba: Oranžovo-červená. Pivo je kalné.

Pena: Smotanová, hustá. Vystúpala vysoko a pomaly padala.

Vôňa: Výrazne ovocná. Dominuje grep, červený pomaranč a lesné ovocie.

Chuť: Sladový návod je primeraný, v strede vyskakuje citrusové (grep, pomaranč) i lesné (černice) ovocie, karamel i pripálená hrianka. Koncovka je horkastá a tŕpka.

7/10

Zhrnutie

Nie je to zlé pivo. Plusom je lahodnosť, pekná ovocnosť i slušné vyskladanie horkastých chutí. Paradoxne, nám najviac prekážal horko–tŕpky záver. A to sme priaznivci horkastých chutí. Pivo je trocha surovejšie, ale to v prípade remeselných pív vôbec nevadí. Výsledná známka je slušná sedmička. Je to trocha ťažšia IPA, ktorá sa nemá za čo hanbiť. Fajn.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.85/10 (27 hodnotenie)