Dlho neboli moje pivné cestovateľské postrehy, tak pár pridám. V priebehu jesene sme postupne navštívili Dublin, Cardiff a už spomínanú Varšavu. Začnime od konca, keďže predchádzajúci článok bolo festivale vo Varšave.
Pinta Warszawa Craft Beer & Food
Podľa Ratebeeru je tu 161 pivných miest, z čoho asi 67 barov. Výber sme mali široký. Počas festivalu sme veľmi mimo štadión neboli, jediná výnimka bola sobotňajšia návšteva Pinta Warszawa Craft Beer & Food.
Dvojposchodový podnik pôsobil plným dojmom, nakoniec sme ukoristili jeden stôl. Na výčapoch bolo dvadsať prevažne domácich pív, teda jedno z toho bol cider. Mne sa zdal priestor dosť stiesnený, podľa fotiek je tam miesta dosť.
Pivo bolo fajn, obsluha vlastne ani nebola, teda bol výčapník u koho sme si objednávali pivo. Dojem z podniku som mal taký nemastný-neslaný. Keď budem niekedy v meste, určite si tento dojem vyskúšam napraviť.
Beer & Bones Craft Beer & Mead
Nedeľa bol deň, kedy sme spravili pivnú púť po podnikoch. Keďže BEER & BONES Craft Beer & Mead bol blízko bodu nášho záujmu. Tematická výzdoba, kostra bola už na logu podniku pri vstupe. Pár ich bolo (ne)vkusne rozložených v priestore.
Na výčape je 21 pí.v Ponuka jedla bola pomerne široká: burgre, wrapy, krídielka a podobné veci. Ak si pamätám dobre, spolupútnikom chutilo. Na výčape boli v ponuke poľské pivá od výmyslu sveta.
Ako prvý som ochutnal Hop Brook Contrast Ale ochutený čajom Earl Grey a medom. Bol som trochu skeptický, avšak nakoniec mi chutilo. Väčšina pív, čo sme ochutnali, boli úplne v poriadku.
Jedinou výnimkou bolo pivo Gościszewo Rycerz. Zoxidovaný, karamelový ležiak. Priestor je veľkorysý, počas našej návštevy tu bolo prázdno, avšak večer sa rozhodne zaplnil. Trochu ma vyrušovali tie kostry a aj štylizácia výberu to tejto témy. Čo je však podstatné, že som sa tam cítil dobre a rád si túto skúsenosť zopakujem.
Hopito Craft Beer & Pizza
Vydali sme sa na dlhú cestu do Hopito Craft Beer & Pizza. Trvalo nám to cca minútu, nakoľko krčmy sú blízko seba. Presnejšie 12 metrov, vravia Google mapy. Podnik sa mi zdal menší a trochu viac svetlejší.
Ako názov napovedá, k jedlu si môžete dať pizzu. V ponuke ich mali asi 16-17 druhov, plus salatky, kanapky a podobne. Na 18tich pípach je prevažne poľská produkcia, našiel sa však aj Primátor.
Čo ma zaskočilo, že z pivovaru Hopito tam boli len dve pivá. Tu mi najviac chutilo pivo Trzech Kumpli Grodziskie z Grillowanymi Śliwkami, Gruszkami i Mirabelkami.
Netradičný Lichtenhainer, síce údený ako má byť, avšak ovocie mu dodalo úplne iný rozmer. Na druhej strane session IPA Browarny Tamariki, bolo podpriemerné pivo. Páčilo sa mi tam, opäť nebolo veľa ľudí, avšak to sa do večera určite zmenilo. Pivá boli dobre ošetrené, barmani boli tiež v pohode, aj keď my sme veľa asistencie nepotrebovali.
Jabeerwocky Craft Beer Pub
Asi tri minúty peši je jeden z dvoch podnikov Jabeerwocky Craft Beer Pub. Ten druhý je v Łódźi. Priestor je pomerne veľký, dizajnovo jednoduchší, krčmový, zľahka vybavený pivnou výzdobou. Za mňa super.
Výčap pozostáva z 18tich píp, na ktorých čapujú hlavne poľské pivo, vrátane svojej produkcie. Tu sme, teda aspoň ja potreboval, nejakú tú asistenciu a dievčatá to zvládali perfektne.
Dosť rušil taký putovný umelec či otrava, ktorý sa vnucoval po stoloch s nejakými vtipmi, či s čím. Aj keď sme sa kvôli nemu presťahovali, prišiel za nami. Nevadí.
Ako prvé som si dal Sahti Biały From Lahti To Lyski. Ako jedinému mi chutilo. Prekvapivo celkom dobre utrafili štýl, bolo tam ihličie, jalovec, ražný slad, banánové estery, phenoly.
Prišlo aj na Grodziszke a to z pivovaru Nepomucen. Primerane zaúdené, trochu kyslé, ovocné estery. Prostredie super, pivá boli dobre ošetrené, obsluha nápomocná a milá. Odporúčam.
Kufle i Kapsle
A nastal čas na náš posledný podnik a to Kufle i Kapsle. Keďže sme sa moc nenachodili za pivom, tak sme pokračovali v tradícii aj tu. Šli sme asi minútu peši.
Ako prvé som si dal Sahti ReCraft Trøl, kooperačné pivo medzi ReCraft – Browar Rzemieślniczy a Browar Spółdzielczy. 17% alkoholu nebolo málo. Skôr veľa. Toto vymrazované pivo mi neučarovalo. Karamel, slad a alkohol, veľa alkoholu. O tom, že by mohlo byť cítiť napríklad taký jalovec, či estery a podobne, nemôže byť ani reči. Veľmi alkoholické a zabijácke. Nevadí, skúsil som. Dlho sme s ním pasovali všetci štyria.
Tekvičák PINTA Dyniamit bol úplne o ničom inom. Tekutý tekvicový koláč. Keďže sme tu boli už neskôr, ľudí bolo dosť veľa, dokonca aj na stojáka. Obsluha to zvládala s noblesou. Na 20tich výčapoch bolo 18, prevažne poľských pív. Trochu sme si počkali v rade na pivo, avšak všetko v pohode.
A aby sa nezabudlo nejaké pivo sme kúpili aj v Lidli a navyše blízko ubytovania bol supermarket, kde z pív v pivnej sekcii by sa dal spraviť mocný večierok.
Pivá v Poľsku sú na vyššej úrovni ako u nás. Objednáva sa na bare, aj keď je plno. S obsluhou sme boli spokojní, aspoň ja. A áno, sústreďujú sa na domáce pivovary.
Nami navštívené podniky sú veľmi blízko, dokonca aj Pinta spomenutá v úvode, je vo vzdialenosti do 10 minút od ktoréhokoľvek navštíveného pivovaru. Je mi jasné, že možností je v meste veľa. Toto však bola (nielen) podľa mňa dobrá pivná túrička. A efektívna, veľa muziky, ehmm piva na málo metroch.
Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade