Rakúske pivo, ktoré chce byť české (Hirter Privat Pils)

Hirter Privat Pils

Prvý nástrel: Je len málo pív, ktoré sa chvália receptúrou zo susednej krajiny. Pivo Hirter Privat Pils je výnimkou. Rakúsky súkromný pivovar si to, že vychádza z českej receptúry uvedie priamo na etikete. Pekné. Som zvedavý do akej miery to aj naplnil. Poďme na to.

Názov piva: Hirter Privat Pils

Pivovar: Brauerei Hirt, Micheldorf

Druh piva: Svetlý ležiak

Krajina: Rakúsko (ale podľa českej receptúry)

Stupňovitosť: neuvedená

Obsah alkoholu: 5,2 %

Farba: svetlo-žlté

Vôňa: mierne sladová. Jemný nádych chmeľu.

Pena: Zapenia a potom začala pomerne rýchlo padať. Ale krúžkovala pohár, čo je dobrý znak.

Chuť: Sladová chuť bola spočiatku výrazná. Bolo cítiť aj to, že pivo má väčšie grády. Postupne však prechádza do jemnej chmeľovej koncovky. Oproti česko-slovenským pivám je výrazne sladšie. Pri pití je však stred piva chuťovo bohatý. Rezkosť je trochu vyššia.

5/10

Zhrnutie

Uvádzať na svojej etikete to, že pivo sa varí podľa českej receptúry môže byť dvojsečné. Na jednej strane pivo môže prilákať, na strane druhej ho môžete porovnávať. A ja ho aj budem. Oproti našim pivám je jednoznačne sladšie. Výrazne cítiť vyšší obsah alkoholu, čo mi trochu prekáža. Na strane druhej pivo má celkom zaujímavý rozmer, v ktorom nechýba „česká“ chmeľová koncovka. Rozhodoval som sa medzi štyri a päť. Ideme k tej hodnotnejšej. Pivo je totiž nepasterizované a celkom dobre sa pije.