Remeselné pivo zo supermarketu? Pozrite si poľskú realitu

Patrí remeselné pivo do supermarketu? To je otázka na dlhú polemiku. Najmä v slovenských podmienkach narážajú malí producenti (a nielen oni) zlatistého moku na tvrdé podmienky obchodných reťazcov, ktoré tlačia na cenu. Nie je to však len o cenovke v obchode. Druhým faktorom sú kapacity pivovarov, ktoré bránia väčšej produkcii. Aj kombinácia týchto dvoch faktorov nahráva tomu, že slovenské remeselné pivo vo veľkom množstve v slovenských reťazcoch tak skoro určite nenájdete. Výnimky síce existujú (Karpat, Ikkona), nie sú však predzvesťou nového trendu.

Aj v tejto súvislosti náš však zaujala situácia u našich severných susedov. Tamojšie supermarkety si na široký výber piva potrpia. A okrem kúskov od veľkých hráčov  v nich nájdete aj pivá z malých a regionálnych pivovarov. My sme pár takýchto obchodov navštívili a prinášame vám fotoreportáž z poľských supermarketov.

Polsky supermarket 00

Začíname v reťazci Intermarche. Nájdete tu celú paletu pív z pivovaru Pinta. Ten je považovaný za prvý poľský pivovar, ktorý stal pri zrode pivnej revolúcie u našich severných susedov. Všimnite si cenu. Za pollitrové pivo zaplatíte v prepočte necelé dve eurá.

Polsky supermarket 02

Pinta však nebola jediným remeselným pivovarom, ktorý supermarket ponúkol. V regáloch ste našli rôzne štýly z rôznych pivovarov.

Polsky supermarket 01

Tieto kúsky nemajú s remeselným pivom nič spoločné. Supermarket mal aj osobitný regál s pivom zo svetových pivovarov.

Polsky supermarket 04

Oproti regálom s remeselným a svetovými pivami ste našli ponuku z veľkých pivovarov. Aj tu bolo z čoho vyberať. Väčšinou však išlo o klasický „europivný“ ležiak.

Polsky supermarket 05

Táto snímka pochádza z reťazca Delikatesy. Ten ponúka taktiež regionálne kúsky.

Polsky supermarket 06

Ceny sú oproti slovenským remeselným kúskom oveľa výhodnejšie. Rozhoduje kapacita tamojších pivovarov, konkurencia i veľkosť tamojšieho trhu.

Polsky supermarket 11

Aj keď väčšinu regálov tvoria poľské remeselné pivá, Poliaci doň dali (pravdepodobne omylom) aj Velkopopovický Kozel.

Polsky supermarket 15

V obchodoch vždy platilo, že remeselné pivo bolo oddelené od priemyselného.

Polsky supermarket 13

Okrem veľkých poľských pivovarov sme v Delikatesach našli aj český Budvar či Bernard.

Polsky supermarket 16

Toto je už záber z poľského Kauflandu. V ňom sme remeselné pivo nenašli. Aj tu ste však regáloch objavili českého Bernarda.

Polsky supermarket 18

Končíme v reťazci Bedrionka. Ide o diskontnú sieť, ktorá sa podobá Lidlu. Remeselné pivo predáva len v špeciálnych akciách, inak v stálej ponuke nájdete slovenský Zlatý Bažant či Hoegaarden.