Remeselný pivovar Beer Division: Varením piva si plníme sny

Beerdivision, kanibal, pivo, kočovný pivovar

Je vždy fajn počúvať či čítať príbehy domovaričov. Najmä tých, ktorí majú odvarené svoje a z ich rozprávania cítite, že pivo považujú za vášeň či životný štýl. Za ten čas, čo sme spustili túto stránku, sme takýchto príbehov počuli i napísali mnoho. A stále sme nadšení, keď počujeme nové inšpiratívne príbehy ľudí, ktorí sa venujú výrobe piva. Platí to dvojnásobne aj o Remeselnom pivovare Beer Divison, ktorý zatiaľ pôsobí ako kočovný pivovar.

Najprv experiment

„Všetko to začalo v roku 2014 a všetko má súvis s mojím domovaričským projektom Jasenský pivovar. Išlo o voľnočasový experiment, cez ktorý som si začal plniť sny a začal s varením piva. Bola to skvelá príležitosť vzdelávať sa a skúšať v malom nové veci. Dovtedy som poznal pivo len ako bežný konzument a o remeselnej scéne som nemal ani šajnu,“ začína rozprávanie Michal Sanitra z Remeselného pivovar Beer Division.

Prvý impulz, ktorý mu otvoril oči, však prišiel o čosi skôr v zahraničí. „Bolo to v Chorvátsku. Trávil som dovolenku u slovenského skalolezeckého dobrodruha, ktorý býva v vzdialenej zátoke Cliffbase na ostrove Hvar. Miro nám ponúkal špeci veci vlastnej výroby. Od olivového oleja až po jeho oceňované domáce víno. Keďže nie som vínkar, začal som premýšľať, či by sa nedalo v domácich podmienkach vyrobiť super pivo,“ približuje Michal.

V danom momente bolo rozhodnuté. „Ešte v ten večer som začal zbierať informácie a bol som prekvapený zistením, že pivo si môžeš navariť aj doma. Vtedy som začal hltať všetky články, informácie a nakúpil som zopár kníh. Po dovolenke som ochutnal prvý Craft Beer a na jeseň toho roku som navaril doma prvú várku – hneď zo základných surovín,“ hovorí.

Prvá várka rozhodla

Prvá vrárka rozhodla, že Michal naplno prepadol vášni. Pomohli aj reakcie okolia. „Hneď na začiatku som mal podporu od tých, čo boli pri mne najbližšie. Spolu sme začínali piť a spoznávať remeselné pivo. Aj vďaka tomu som hneď na začiatku navštívil Kodaň a podniky ako Warpigs, Ramen to Bíru, Mikkeller Bar a pod. ktoré ma hneď očarili,“ približuje.

„Najviac podpory dostávame od okolia čo nás strašne teší, kamoši pomáhajú s technickými vecami a o dizajn sa stará Maťo Fek,“ hovorí Michal. Ten dodáva, že s jedným kamarátom našli spoločnú vášeň pre pivo. Volá sa Milan „Pacho“ Packo. „Ako skalolezci sa poznáme a naväzujeme na jedno lano už dlhé roky. Naraz sme sa stali aj fanúšikmi remeselného piva. Od začiatku sme rozmýšľali nad založením pivovaru a Beer Division by neexistoval keby sme do toho nešli spolu. Varenie mám na starosti ja, Pacho rieši zase logistiku celého projektu,“ vysvetľuje Michal.

A ako vznikol nápad založiť kočovný pivovar? „Po čase som si uvedomil, že ma varenie veľmi baví a je to strašne kreatívny proces. To, že výsledkom tohto procesu bolo pivo, ktoré môžeš vypiť s kamošmi je len čerešnička na torte. Prišiel čas kedy som si povedal, že chcem budovať niečo vlastné niečo čo ponesie moju stopu. Pivovar mi umožňoval byť autentický a robiť to čo ma baví a napĺňa,“ hovorí oduševnene.

Postupný rast

Názov pivovaru je podľa Michala prepojený s punkrockovou scénou a kapelou Joy Division. „Pači sa mi to obdobie a jeho filozofia. Okrem toho, punkové DIY (Do it yourself) momentálne vystihuje riešenia našich každodenných problémov,“ vysvetľuje.

Obaja naznačujú, že ich cieľom je aj klasický pivovar, všetko však chce svoj čas. „Uprednostňujeme organický rast krok za krokom. Ak to celé bude dávať zmysel, tak by sme raz určite chceli postaviť vlastný pivovar. Momentálne si staviame sklady a dokončili sme náš chladiak, kde budeme skladovať pivo. Tiež hľadáme pivovar, ktorý by súhlasil s umiestnením nášho tanku do svojho pivovaru, aby sme mohli stále produkovať a nezaberať pri tom kapacity samotných pivovarov,“ naznačuje Michal.

Ich plány do budúcna sú teda jasné. „Momentálne zbierame kopec skúseností a každý deň prináša nové výzvy. Premýšľame, že by sme často menili ponuku našich vyrábaných pív a prinášali čo najviac noviniek. Či je to cesta, ukáže čas,“ uzatvára rozprávanie spolumajiteľ Remeselného pivovaru Beer Divison.

Snímky: Remeselný pivovar Beer Division