Rumunský ležiak, ktorý bojuje proti Heinekenu (Csíki Sör)

csiki-sor

Prvý nástrel: Dnes zablúdime do Rumunska. Práve tam sa totiž narodilo pivo Csíki Sör. Zdá sa vám tento názov maďarský? Nie ste ďaleko od pravdy. Pivo totiž navarili v Transylvánii, resp. Sedmohradsku. Je to oblasť bohatá na maďarskú komunitu. Pivovar založili v roku 2014 a snaží sa dokazovať na bohatú tradíciu varenia piva. O pivovare sme sa toho veľa nedozvedeli. Zaujala nás však „hláška“ na ich stránke. Vzhľadom na to, že sme boli odsúdení len na preklad Google Translator, znela asi takto: „Vzhľadom na to, že Heineken sleduje naše pôsobenie, sme nútení obmedziť dostupnosť našej mapy.“ Zábavné, čo poviete?

Názov piva: Csíki Sör

Pivovar: Csíki Sör Manufaktúra

Druh piva: Ležiak

Krajina: Rumunsko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 6,0%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ.

Cena: Pivo sme dostali darom. Ďakujeme András!

Farba: Svetlo-žltá. Pivo je číre ako sklo.

Vôňa: Sladová. Zachytíte hlavne karamel. Nič špeciálne.

Pena: Jemnučká, dlho si svoj tvar nedržala.

Chuť: Úvod je málo výrazný, tóny vyskakujú hore až v strede. V ňom dominuje hlavne karamel a jemne aj nádych orieškov. Koncovka je horkastá len platonicky.

5/10

Zhrnutie

Také priemerné pivo. Jeho prednosťou je lahodnosť, ideálna rezkosť a karamelový stred. Inak je to kúsok, ktorý nijako nevyskakuje z ležiakovej cesty. Ale začnime od podlahy. Po nevýraznom strede sa k slovu hlási karamelový stred. Tóny sú dostatočne hutné a lahodné. Koncovka je jemne horkastá. Je to také pivo do pohody, pomáha tomu aj rezkosť. To, že obsah alkohol uje trocha vyšší (6,0 %), pri pití necítite. Dávame päťku. 

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.09/10 (16 hodnotenie)