Fajn americká IPA z Poľska (Red AIPA)

Birbant, Redd AIPA, IPA

Poľský pivovar Birbant založili v roku 2013 dvaja nadšenci, ktorí sa okolo piva točili niekoľko rokov. Kým Jarek je profesionálny sládok, Kuli mal desaťročné skúsenosti s domácim varením piva. Práve svoje poznatky chceli pretaviť aj do produktov pivovaru Birbant. Ich ponuka je naozaj široká, keď v nej nájdete vyše 30 druhov piva. Medzi nimi aj kúsok s názvom Red AIPA. Ide o štýl India Pale Ale.

Názov piva: Red AIPA

Pivovar: Browar Birbant (navarené v Broware Zarzecze)

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 16,5°

Obsah alkoholu: 6,7 %

Zloženie: Voda, slad (Pale Ale, mníchovský, karamelový), chmeľ (Zeus, Cascade, Amarillo), kvasinky US-05.

Cena: Za pollitrovú fľašu sme zaplatili necelé dve eurá.

Farba: Hnedo-červená. Pivo je kalné.

Pena: Šľahačková, hutná. Vysúpala vysoko a pekne krúžkovala pohár.

Vôňa: Dominuje prezreté ovocie. Ríbezle, marhule a zachytíte aj červený pomaranč.

Chuť: Sladový základ je výrazný, v hutnom tele dominuje prezreté ovocie ako ríbezle, čučoriedky, marhule i náznaky slivky. Jemne sú prítomné aj citrusy, sú však až v druhej línii, keď hlavné slovo drží červený pomaranč. Koncovka je výrazne horkastá.

7.5/10

Zhrnutie

Fajn kúsok. Hutný, pekne vyskladaný a iskrivý. Najmä telo piva ponúkne mnohorozmerné predstavenie ovocných chutí. Oproti citrusom tu však dominuje skôr červené ovocie. Prechod k horkastému záveru je prirodzený. Doznievanie je napriek horkastej odozve príjemné. Celkovo ide o podarený kúsok, ktorý určite nie je v rámci štýlu tuctový. Aj preto dávame 7,5 bodu.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.67/10 (3 hodnotení)