Salón piva: S účasťou Bradáča momentálne nepočítame

Ako dopadol posledný Salón piva a prečo Slováci vzdali snahu exportovať tento festival aj do Prahy? Objaví sa Bradáč na ďalšom festivale? Aj na tieto otázky odpovedal pre portál oPive.sk spoluorganizátor Salónu piva Ivan Čižmárik. Salón, Bradáč, festival

Ako dopadol posledný Salón piva v Bratislave z pohľadu čísel?
Sme nesmierne radi, že o Salón piva je čím ďalej, tým väčší záujem, či už samotných pivovarov, ale aj návštevníkov. Už od začiatku bol náš základný cieľ priniesť poctivé remeselné pivo medzi ľudí, ukázať im pivnú rozmanitosť a kultúru pitia piva. Pivná revolúcia neskončila, práve naopak, napreduje a to míľovými krokmi aj u nás, na Slovensku. Rekordná účasť pivovarov, bolo ich okolo 90, či už priamo alebo cez distribútorov, ponúklo na jarnom Salóne Piva viac ako 400 rôznych pív. Návštevnosť bola tiež rekordná. Za tie tri dni prišlo na Salón Piva do 8 000 návštevníkov. Určite k tomu prispelo aj pekné počasie ale hlavne ponuka pivovarov.

Možno hovoriť o nejakom novom trende, ktorí ste zachytili na poslednom Salóne?
Ak sa bavíme o pive, tak na jarnom Salóne piva to boli samé pecky. Hlavne „kyseláčiky“. V našich končinách stále nie moc populárne. Máme aj na Slovensku našťastie také pivovary, ktoré sú progresívne a neboja sa ísť do týchto nových chutí a trendov. Spomeniem Hellstork, Unorthodox, Hostinec, Lanius, Hop Grup…

Veľa sa hovorilo o účasti projektu Beerport, resp. Bradáč. Ako sa z odstupom pozeráte na diskusiu, ktorá okolo toho vznikla?
Salón piva sa dištancuje od obchodných politík veľkých hráčov na trhu. My skôr vidíme pozitívum v tom, že pojem „craft beer“ sa dostane k oveľa väčšiemu počtu zákazníkov, čo otvorí dvere na trh aj ostatným malým pivovarom. Na tému „craft beer“ je na webe veľmi veľa diskusií. Čo je ešte „craft“, a čo už nie je „craft“? Kto môže ísť na trh, kto nie?
V rámci našej novej aktivity Craft Beer Talks chceme na túto tému spraviť v lete moderovanú diskusiu. Poďme sa stretnúť a porozprávať sa. Našou podmienkou je samozrejme účasť všetkých strán. Termín a miesto zverejníme v dohľadnej dobe.

Otázka, na ktorú mnohí čakajú. Objaví sa tento projekt aj na iných Salónoch?
Momentálne s účasťou Beerportu na Salónoch piva nepočítame.

Oznámili ste, že Salón piva Praha nebude. Prečo?
Pre menší záujem pivovarov, hlavne zo Slovenska. Snaha aj sily na to boli, ale bolo by to na menšej úrovni ako Salón piva Bratislava, a to sme nechceli.

Myslíte, že je to spôsobené aj tým, že ste zo Slovenska?
Je oveľa ťažšie robiť festival v zahraničí ako doma. Nemáme ten pocit, že je to spôsobené tým, že sme Slováci. Skrátka menší záujem pivovarov v tomto prípade zohral veľkú rolu.

Aké plány máte na leto? Koncept Salónu vonku nehrozí?
Oddych. Tak trošku. Samozrejme už teraz pripravujeme septembrový Salón piva, a k tomu ďalšiu edíciu Craft Beer Talks, o ktorý bol na jar celkom slušný záujem.  Na leto náš tím pripravuje pre Asociáciu malých remeselných pivovarov Slovenska ich festival, Pivobrana Beer Fest, ktorý bude opäť v Parku Andreja Hlinku v Ružinove, v Bratislave, 24 – 26 august 2018, na ktorý vás srdečne pozývame.