Šéf Urpineru: Na Pohodu chceme priniesť opäť niečo nové

Opäť to nebola nuda. Máme za sebou pivovarnícky rok 2016 a môžeme bilancovať. Pre niekoho bol prelomový, pre iného stabilizačný. Portál oPive.sk sa rozhodol na prelome rokov uskutočniť veľkú anketu medzi pivovarníkmi a odborníkmi, ktorí sa pohybujú okolo piva. Dnes odpovedá predseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska a spolumajiteľ Banskobystrického pivovaru Ľubomír Vančo.

Ako hodnotíte rok 2016 z pohľadu pivovarníka?
Rok 2016 bol pre nás malých pivovarníkov dobrý. Potvrdil sa zákaznícky dopyt na pivá z malých nezávislých pivovarov, o čom svedčí vznik ďalších nových minipivovarov na Slovensku. Odhadujem, že v roku 2016 ich pribudlo asi 10. Keď sme zakladali Asociáciu malých nezávislých pivovarov Slovenska, bolo na Slovensku sedem minipivovarov, teraz ich je skoro 60. To je veľmi dobrý trend.

Čo bolo pre vás udalosťou roka?
Udalosťou roka 2016 bola určite účasť posledného nezávislého slovenského pivovaru Urpiner na najväčšom hudobnom festivale Pohoda v Trenčíne. Dokázali sme tam, že aj malý slovenský pivovar dokáže zabezpečiť takúto veľkú akciu a ohlas od návštevníkov bol veľmi pozitívny, čo nás ženie vpred.

Aké problémy trápia podľa vás sektor pivovarníctva?
Je to asi kupovanie prevádzok nadnárodnými dodávateľmi. Je to problém nie len pivovarníkov ale aj ostatných segmentov. To, že to tieto spoločnosti robia, je ich obchodná politika, smutnejšie je to, že majitelia prevádzok si na to zvykli a niektorí si to doslova už vyžadujú. Ide im o svoj prospech a tak potom ich zákazníci sa stávajú len nejakými rukojemníkmi nejakej dohody a môžu si dať v tom podniku len obmedzený výber produktov. Ale našťastie už majitelia podnikov začínajú chápať, že je dobré mať ruky nezviazané a ponúknuť zákazníkom väčší výber produktov.

Čo vám urobilo v roku 2016 najväčšiu radosť?
Asi najväčšiu radosť mi urobilo spoločné varenie špeciálneho pivka PivobranAPA, pri príležitosti 3. ročníka Pivobrana Beer Festu. Stretlo sa spoločne 11 sládkov z 9-tich pivovarov a uvarili v pivovare v Holíči spoločné pivko. Je to počin, ktorý na Slovensku zatiaľ nemá obdobu a mňa potešila tá dobrá atmosféra a to, že aj v rámci konkurencie sa dá spolupracovať a vymieňať si skúsenosti. To v dnešnom svete už nie je bežná vec.

Aký bude podľa vás rok 2017? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?
Verím tomu, že rok 2017 bude ešte lepší ako rok 2016. Najväčšou výzvou pre nás bude zabezpečenie festivalu Pohoda 2017, pretože všetko smeruje k tomu, že s agentúrou Pohoda budeme spolupracovať aj budúci rok. Aby sme ho zvládli minimálne tak dobre, ako v roku 2016 a možno niečo aj vylepšili a priniesli návštevníkom zasa niečo nové. Chcel by som všetkým čitateľom popriať krásne a pokojné vianočné sviatky a veľa zdravia a šťastia v roku 2017.

Snímka: Pivobrana