Škótske „mliečko“, ktoré si zamilujete  (BrewDog Milk Stout)

BrewDog - Milk Stout

Prvý nástrel: Na škótskom pivovare BrewDog môžeme obdivovať viacero vecí. Nie je to len marketing, ale aj nezvyčajné kúsky, ktoré bavia pivný svet. Naposledy to bolo zverejnenie všetkých receptov na ich pivo. Medzi nezvyčajné počiny patrí aj séria prototypov piva. O čo ide? Chalani z pivovaru navaria špeciálne kúsky, ktoré označia asexuálnymi etiketami. Cieľom je otestovať nové pivné receptúry a ich možné zaradenie do stálej ponuky. Jeden takýto si dnes otestujeme. Nesie názov Milk Stout. Ide o štýl, ktorý sa niekedy označuje ako Sweet Stout. Je charakteristický zbytkom mliečneho cukru – laktózy.

Názov piva: Prototype Milk Stout

Pivovar: BrewDog

Druh piva: Milk Stout

Krajina: Škótsko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 4,8 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady (Extra pale, Brown, Crystal, Dark Crystal, Carafa, Black), ovsené vločky,  pšenica, chmeľ (Magnum, Sorachi Ace), kvasinky.

Cena: Pivo sme kúpili v rakúskej pivotéke. Stálo 2,5 eura.

Farba: Tmavá ako noc. Len čierna.

Vôňa: Dominuje tu hlavne káva, ktorá má jemné smotanové odtiene. Zachytíte aj dymové tóny.

Pena: Jemná. Mala hnedasté sfarbenie.

Chuť: Úvodné tóny sú málo výrazné, v ďalšom priebehu sa však rozbieha dobrodružstvo. V strede zachytíte kávu, čokoládu i tóny ovocia (napríklad černice). Koncovka je príjemne horkastá.

8/10

Zhrnutie

Výborné pivo. Napriek tomu, že je tmavé, je svieže a lahodné. Po nevýraznom začiatku sa k slovu prihlási kombinácia tmavej kávy, horkej čokolády a ovocia. Celé je to zaobalené do smotanovej jemnosti. Koncovka je príjemne horkastá. Pekne vyskladané pivo. Tóny na seba nadväzujú a pekne do seba zapadajú. Po každom napití máte chuť si to opäť zopakovať. Pivo sa pije ľahko a pomáha tomu aj nižší obsah alkoholu. Dávam slušnú osmičku. Na toto pivo by som kedykoľvek zašiel. Ak by bola rezkosť nižšia, lietal by som v nebi.