Keď opát akosi zabudol na med (Olivětínský Opat)

Olivětínský Opat

Prvý nástrel: Do našej pivnej kartotéky si pomyselne založíme novú kartičku. Otestujeme si totiž ďalší český pivovar. A nie hocijaký. Pivovar Broumov si totiž na svojej stránke uvádza rok založenia 1348. Za ten čas nestihol narásť do veľkého kolosu. Jeho ročná produkcia sa pohybuje v rozmedzí 10- až 20-tisíc hektolitrov ročne. Špecializuje sa hlavne na svetlé pivá, v jeho ponuke však nájdete aj medový ležiak. Práve ten si dnes otestujeme. Kúpili sme ho v Česku v tamojšom Tescu.

Názov piva: Olivětínský Opat

Pivovar: Pivovar Broumov

Druh piva: Medový ležiak

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 12°

Obsah alkoholu: 5,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, upravený chmeľ, med (1,4 gramu na 100 gramov), antioxidant: kyselina askorbová

Cena: V českom supermarkete v prepočte okolo 70 centov.

Farba: Zlatistá.

Vôňa: Slad, trocha kramel.

Pena: Takmer smotanová konzistencia. Jemné bublinky si držali tvar.

Chuť:  Úvod je postavený vyššie, ale v ďalšom priebehu neprichádza ku gradácii. V strede zachytíte karamel i med, koncovka je horkastá.

4/10

Zhrnutie

Tento kúsok testujeme viacerí a sme trocha nerozhodní. Zhodli sme sa na tom, že pivo určite medzi nadpriemerné nepatrí. Uteká hlavne koniec piva, kde sú tóny akési rozhádzané a v ústach vám zostáva neprirodzený pocit. Najsilnejším na tomto kúsku je stred. V ňom viac cítite karamel ako proklamovaný med. Dávame štvorku. Taký priemerný kúsok, ktorý neponúka žiadny zážitok. Na výčape by sme si však hodnotenie asi zopakovali.