Že Slovensko zažíva akúsi pivnú obrodu, asi nemusíme opakovať. Rozvíjajú sa pivovary, podniky i celková vedomosť o remeselnom pive. Základy nového vnímania zlatistého moku výraznou mierou ovplyvnili domovariči. Domácich pivovarníkov na slovenskej scéne pribúda. Pivný príbeh Lukáša Borčina a Tomáša Turčeka je toho dôkazom. Obaja stoja za domácim pivovarom Slovak Džentlmen Brewery a obaja svorne tvoria: „Variť pivo je náš splnený sen.“
Cez Kaltenecker…
Tomáš mal sedem rokov, keď začal prvýkrát rozmýšľať o pivnej receptúre a jej vylepšovaní. Podnietila ho k tomu ochutnávka peny z pohára jeho otca. „Bola mi horká a vždy som sa zamračil. Ocinovi som odporúčal prisypať trochu cukru do piva, aby nebolo také horké,“ smeje sa dnes Tomáš.
Lukášov vzťah k pivu sa začal formovať na strednej škole. Príliš vrelí však nebol „Nakoľko mi pivo nechutilo a bolo dostupné len europivo, pil som ho minimálne,“ vysvetľuje Lukáš a dodáva, že dnes to vníma ako protest proti europivu ako takému.
Ich cesta k spoznávaniu iných rozmerov piva prechádzala u Tomáša cez trapistické pivo, v prípade Lukáša to bola slovenská značka. „Remeselné pivo + môj prvý kontakt = Kaltenecker. Bol to samozrejme ešte pôvodný Kaltenecker pod pánom Kovácsom asi päť rokov dozadu,“ prezrádza Lukáš.
…a pivné túry…
Keď zistili, že pivo môže mať desiatky rozmerov, začali cestu za jeho spoznávaním. „Začali sme chodiť na rôzne „pivné túry“. Prvá viedla do Brna kde máme dobrú kamarátku Ľubku a ďalšie boli prevažne v Bratislave,“ vysvetľujú a dodávajú, že bod zlomu nastal, keď sa vďaka Lukášovej priateľke Timke dostali na kurz varenia piva.
„Bolo to v októbri 2014 a tam sme si uvedomili, že je to naozaj reálne aj v domácich podmienkach,“ hovoria. Vtedy bolo rozhodnuté. „Túžba variť si vlastné pivá, ktoré budú chutiť nám a potom aj nášmu okoliu, prerástla po roku uvažovania do reality,“ hovoria svorne.
Nakúpili si teda potrebné príslušenstvo a pustili sa do prvých pokusov. Pomohli im mená, ktoré sú na domovaričskej scéne dobre etablované – bratia Kadlicovci z pivovaru Pet´s and Pav´s Brewery. „Pri našich prvých várkach boli našimi veľkými učiteľmi a časom sa z nás stali aj veľkí kamaráti, s ktorými si stále vymieňame názory, skúsenosti a aj navarené pivká. Takže Peťo a Paľo, veľká vďaka“ odkazujú.
…k domácemu pivovaru
Prvé pokusy s varením piva prebiehali na domácom sporáku. „Po roku sme však museli nájsť iné riešenie z viacerých dôvodov. Jedným z nich bol aj nedostatočný výkon sporáka, tak sme sa rozhodli pre kúpu plynového variča,“ vysvetľujú. Aktuálne si zriadili domáci pivovar v altánku. „Je to tiež len dočasné riešenie, keďže v zime to nie je veľmi reálne. Môžeme povedať, že ideálne podmienky ešte len hľadáme,“ smejú sa.
Aby dali domácemu vareniu piva aj šmrnc, rozhodli sa vymyslieť aj názov domácemu pivovaru. „Cieľom bolo mať dvojjazyčný názov, keďže sme mysleli trošku na budúcnosť, aby sa to cudzincom ľahko vyslovovalo,“ hovoria s úsmevom. Tak padla voľba na Slovak Džentlmen Brewery. „Varíme s vášňou a chceme ľuďom prinášať hodnotu a v neposlednom rade vyjadruje náš džentlmenský prístup k vareniu piva,“ vysvetľujú.
A aké majú plány do budúcnosti? „Budúcnosť je hmlistá, ale jedno vieme… Variť pivo je náš splnený sen a určite chceme pokračovať a variť to, na čo máme chuť a šíriť myšlienku remeselného piva ďalej,“ naznačujú. Uvedomujú si to, že sa majú čo učiť a vylepšovať.
„Zatiaľ sa dá hovoriť o varení ako o koníčku, ktorý nás neskutočne baví. Určite by sme však chceli riešiť väčšiu várku v niektorom menšom pivovare a časom uvidíme. Možno z nás bude lietajúci pivovar,“ hovoria a dodávajú, že na vlastný pivovar si zatiaľ netrúfajú. „Ale nikdy nehovor nikdy,“ Lukáš Borčin a Tomáš Turček z domáceho pivovaru Slovak Džentlmen Brewery.
Snímka: Slovak Džentlmen Brewery