Slovák, ktorý uspel s „fínskym“ pivom: Otváram svoj pivovar

jama02

Keď sme s kamarátmi prvýkrát zavítali do Novomestského pivovaru v Bratislave, hneď nás v ponuke piva zaujalo jedno. Malo čistokrvný fínsky názov Jarkko Ruutu. Popri ďalších, prevažne českých kúskoch, sme volili práve „fínskeho hokejistu.“ Neoľutovali sme, aj keď zistenie, že ide o slovenské pivo nás prekvapilo. Za bláznivým názvom môžeme hľadať Martina Lučka. Pivovarníka telom aj dušou, ktorý sa o pár týždňov stane aj majiteľom nového pivovaru Jama Brewery  v Čiernej Vode za Vajnorami. Dovŕši tak etapu, ktorá sa začala doma v kuchyni. Ale tu sa musíme vrátiť o pár rokov dozadu.

Presne k okamihu, keď sa u Martina Lučka začala dráha pivovarníka. „K vareniu som sa dostal tak, že jedného dňa som prišiel z práce domov a oznámil manželke, že idem variť pivo. Tá to nebrala príliš vážne, až kým sa na sporáku nezačala variť voda,“ hovorí s úsmevom Martin. Ďalšie udalosti nabrali plynulý a veľmi rýchly spád. Jedna várka striedala druhú, skúsenosti pribúdalo. Aj preto bol Martin otvorenejší experimentovaniu. „Javorový sirup do ipy, pražené dubové hobliny do stoutu alebo ovocné pivá ako Cranbeery či Kiwi me 5,“ loví v pamäti pivovarník. Domáce varenie piva veľmi skoro prerástol. Priaznivcov jeho experimentov pribúdalo. „Až som sa dohodol s Jančom Tribulíkom uvariť pivo v pivovare Richtár Jakub,“ približuje zlomový bod Martin.

Navarené pivo sa stretlo s pozitívnym ohlasom. Bolo rozhodnuté. „Úspech Splatteru ma povzbudil a zapálil iskru, ktorá sa rozhorela a teraz je z toho pivovar,“ približuje. Reklamu mu nespravil len jeho Splatter, ale aj už spomínaný Jarkko. Práve na názov tohto piva dostáva najviac otázok. Ten poukazuje na to, že pôvodne chcel navariť najjednoduchšie pivo z jedného druhu sladu a chmeľu. „Teda S.M.A.S.H. beer (Single Malt And Single Hop). Jarkko (fínsky hokejista, pozn. na okraj) bol známy svojimi „smešmi“ a pracovný názov bol tu. Zaužíval sa ďalej, aj keď dnes to už nie je smash beer,“ vysvetľuje pozadie pomenovania piva. Priznáva, že meno chcel už aj meniť. „Už aj bol úmysel ho premenovať (Sid is not dead), aby ľudia neboli zmätení, že ide o fínske pivo,“ smeje sa Martin. Našťastie sa tak nestalo. Nekvitujú mu to nielen Slováci, ale aj severania. „Poteší, keď sa fínski turisti fotia pri tabuľke s ponukou piva. Naposledy ich okrem známeho názvu potešila aj cena, lebo craft beer stojí vo Fínsku 3-4 eurá za dve deci,“ pripomína.

Žena uverila, že idem variť pivo, až keď sa na sporáku varila voda, hovorí s úsmevom Martin Lučko.
Žena uverila, že idem variť pivo, až keď sa na sporáku varila voda, spomína na začiatky s úsmevom Martin Lučko.

 

Aktuálne finišuje s prípravami na otvorenie svojho minipivovaru. „Je v stave prebiehajúcich kontrol zo štátnych úradov. Do konca roka je v pláne naplno rozpáliť ohne pod kotlami a variť, variť, variť,“ teší sa Martin. Všetko má naplánované. „Hrnce, tanky, pumpy a iné srandy sú na Čiernej vode za Vajnorami. Tam sa to všetko bude realizovať a predávať ďalej do „sveta“,“ prezrádza a dodáva, že sortiment bude zameraný hlavne na vrchne kvasené pivá. „Tých je nedostatok. Určite tam budú aj rôzne špeciáliky i klasika v podobe ležiakov. Tie, ale tiež budú niečím výnimočné,“ nezaprie v sebe dušu experimentátora.

O zábavu na najbližšie dni má postarané. „Najbližšie plánujem vybaviť „beerokraciu“ a odomknúť slávnostne dvere. V príprave je aj open party s pivkom, jedlom a hudobný hosť Už žhavý drát. Následne začne krutá realita a kopec práce,“ hovorí odhodlane Martin Lučka. Aj na tieto chvíle sa však teší. „Našťastie tá je príjemná a sám som zvedavý, čo všetko sa podarí v pivovare splodiť,“ konštatuje. Pozerá však aj pár mesiacov dopredu. V okolitých dedinách plánuje zatiaľ netradičnú akciu. „Nepoviem viac len, že toto ste tu ešte nemali. Čí?“ naznačuje tajomne majiteľ čoskoro ďalšieho pivovaru na pivnej mape Jama Brewery.