Malta: Dobrá dovolenka i pivo. Len ho musíte hľadať

V druhej polovici marca som sa vybral na Maltu zmapovať pivnú situáciu v supermarketoch pred letnou dovolenkovou sezónou.

Internetové pátranie mi hneď na začiatku ozrejmilo, že najväčším pivovarom a skoro monopolom je pivovar Simonds Farsons Cisk (Farsons Group), ktorého história sa datuje od roku 1928, keď L. Farrugia & Sons otvorili na Malte prvý pivovar a na trh uviedli prvé pivo Farson Pale Ale. Po následných fúziách so Simonds brewery of Reading z UK v roku 1929 a Malta Export Brewery v roku 1948 vznikla dnešná podoba pivovaru Simonds Farsons Cisk Limited.

Takmer všade na Malte nájdete v každom supermarkete rôzne pivá značky Cisk a Farson. Sú to pivá produkované vo veľkom bez výraznej chuti, aby nikoho neurazili a varené s dôrazom na zisk pivovaru. Čo tak trochu vystupuje z radu podpriemernosti je Cisk Pilsner pivo, ktoré je v porovnaní s ostatnými pivami Cisk minimálne priemerné a podľa mňa určite nie zlé, ale pozor !!! Nemýliť si s Cisk Lager výrazne podpriemerným pivom „europivom,“ ktorého predchádzajúcu recenziu môžete nájsť TU.

Tiež pivá Farsons Blue Label Original Amber Ale a Farsons Double Red Strong Ale, ktoré sú bežne dostupné v supermarketoch sú dobrou voľbou oproti sivému podpriemeru.

Ak však chcete naozaj dobré pivo, tak pokojne vyskúšajte niektoré z ponuky minipivovaru Lord Chambray, ktorý sa síce nenachádza na hlavnom ostrove, ale na vedľajšom ostrove Gozo, no jeho pivá nájdete bežne aj v ponuke väčších supermarketov v Slieme. Viac si o jeho pivách môžete pozrieť TU a TU.

Tento minipivovar bol založený pomerne nedávno v roku 2014 talianskou rodinou D’Imperio z Novara, ktorá ostrov pravidelne navštevovala a nakoniec sa tu aj usadila. Ak máte cestu na ostrov Gozo a dostatok času určite odporúčam návštevu pivovaru, kde popri obhliadke pivovaru je možné jednotlivé pivá ochutnať, k dispozícii je malý bar so štyrmi pivnými pípami a darčekový kútik.

Mne z jeho ponuky chutilo najviac pivo Lord Chambray Flinders Rose, ktoré je zaujímavou interpretáciou u nás takmer neznámeho pivného štýlu Gose čiže kyslého pšeničného piva s prídavkom soli. Ich ďalšie výborné pivo je Lord Chambray San Blas s nádhernými tónmi mandarínky a pomaranča v štýle IPA.

Internetové pátranie ďalej odhalilo pivovar Phoenix. Pivovar nebolo možné navštíviť, keďže podľa slov majiteľa a predpokladám aj sládka, ktorý mi po dohode priniesol pivá osobne, je pivovar v rekonštrukcii, pivá chutili ako typicky doma varené v malej várke. Pivá som nikde v supermarketoch nevidel a sú k dispozícii podľa FB stránky pivovaru vo vybraných podnikoch.

Veľkým prekvapením bola skvelá IPA Stretta No.1 produkovaná pravdepodobne zatiaľ kočovným pivovarom Stretta, pri ktorej použité chmele Citra, Cascade a Chinook. Toto pivo je dostupné na Malte na týchto miestach. Ja som ju konkrétne mal z pubu „Hole in the Wall Pub“ v Slieme. Táto IPA je naozaj zaujme harmóniou citrusových tónov a tropického ovocia, nie omračujúcou horkosťou a obsah alkoholu 6,3% je znesiteľný aj v horúcom letnom počasí. Zatiaľ je varená v talianskom pivovare Opperbacco.

Po návrate z Malty som bohužiaľ objavil ešte jeden brewpub The Brew Bar & Grill, ktorý som nenavštívil a k jeho pivám sa neviem vyjadriť. Nachádza sa priamo v Slieme a viac si o ňom môžete prečítať  TU.

Záliv St. Peter’s Pool

Takže aby som to veľmi stručne zhrnul aj na Malte je už z čoho vyberať a určite, ak máte radi pivo a radi skúšate nemusíte piť len Cisk Lager 🙂

Autor textu a snímok: Rastislav Ružbacký, Etikety: Thephoenixrawbeer