Staviate pivovar? Tento pán vám skomplikuje život

paragraf-flickr

Pivovarníci, ktorí už majú svoj pivovar vedia, že jednou z najťažších vecí na ceste k pivovaru bola nekonečná byrokracia. Desiatky dokumentov či nezmyselných povolení. Aj taká je slovenská realita. Aby toho nebolo málo, svoje urobí aj naturel niektorých jedincov. Svoje by o tom vedel rozprávať jeden z pivovarov, ktorý vybavuje všetko na to, aby mohol spustiť svoju prevádzku. „Už sme mali všetko potrebné vybavené a zrazu nám do konania vstúpilo Združenie domových samospráv, ktoré nám zaslalo celý zoznam absurdných opatrení, ktoré by sme mali splniť,“ píše nám pivovarník, ktorého meno máme k dispozícií, ale pre diskrétnosť ho nebude zverejňovať.

O čo išlo? Väčšina dôležitých stavieb by mala prejsť cez proces posudzovania vplyvov na životné prostredie. V ňom rôzne inštitúcie pripomienkujú návrhy a celkovú stavbu. A nielen oni. Ku konaniu sa môžu vyjadriť aj bežní občania. A urobilo tak aj Združenie domových samospráv, na ktorého čele stojí Marcel Slávik. Od pivovarníka žiadal napríklad aj takéto veci:

– Vybaviť existujúcu budovu aj podzemnými parkovacími miestami formou podzemnej garáže.
Výškovo a funkčne zosúladiť pivovar s okolitými stavbami.
– V okolí pivovaru postaviť lokálny parčík, ktorý bude dostupný širokej verejnosti.
– Na výstavbu parku má byť zvolená komisia, ktorá bude zložená zo zástupcu investora, architekta, zástupcu samosprávy, zástupcu verejnosti a predstaviteľa akademickej obce (!) za účelom verejnej súťaže na osadenie umeleckej skulptúry, busty, či inej plastiky na priečelí budovy.
– Ak by pivovar nerealizoval park, mal by zatrávniť strechu objektu.
– Súčasťou pivovar by malo byť nehnuteľné umelecké dielo ako napríklad socha, plastika, reliéf, fontána a pod.
– Zabezpečiť pri pivovare separovaný zber. To znamená, že pri pivovare by malo byť šesť kontajnerov na separovaný zber odpadu. A to aj napriek tomu, že pivovar sa musí aj bez toho riadiť zákonom o odpadoch.

Jednoducho „absurdistán“ v priamom prenose. Nejde však len o jednu záležitosť. Predseda tohto združenia je účastníkom desiatok až stoviek posudzovaní rôznych stavieb. Vrátane pivovarov. Skúsenosti s týmto pánom má aj šéf spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi. Ten mu venoval špeciálny blog. „Občan Slávik (občan S) je významnou osobou v dejinách slovenského správneho práva a určite držiteľom titulu ,,účastník najväčšieho počtu konaní“. Špecializovanou disciplínou občana S sú konania o posudzovaní vplyvov na životné prostredie,“ píše vo svojom blogu na HNonline.

Világi poukazuje na to, že len v okrese Dunajská Streda bol Slávik súčasťou 80-percent schvaľovacích konaní. „V celej krajine sa míňajú tisíce úradných hodín na nášho občana S, ktorý sedí doma a posiela svoje vyjadrenia do všetkých kútov Slovenska. Investičné zámery sa tak odkladajú a úrady sa roky vyrovnávajú s nezmyselnými námietkami ekologicky cítiaceho občana S,“ rozčuľuje sa šéf Slovnaftu.

A ako si poradil pivovar, ktorý sa nám sťažoval? Najal si právnika a odpovedal rovnakou cestou akou dostal. Jednoducho na byrokraciu šiel byrokraciou. Aj také je Slovensko a nezmyselný boj s byrokraciou.

Snímka: Flickr/Ronny Richert