Slovenský unikát. 11 sládkov navarí jedno špeciálne pivo

ilustrak-piva-flickr-dj-and-zoya

Slovenské remeselné pivo dnes napíše špeciálnu kapitolu. Členovia združenia Pivobrana, ktoré zoskupuje malé nezávislé pivovary, spoja sily. Dôvodom je blížiaci sa festival Pivobrana Beer Fest (10. decembra). Práve na ňom chcú fanúšikom predstaviť pivo, ktoré spolu navarilo 11 sládkov.

V týchto chvíľach sa zástupcovia malých pivovarov stretávajú v Holíčskom pivovare Wywar. Ich cieľom je navariť špeciálne pivo štýlu APA. Jeho názov ešte nie je vymyslený, rovnako ani finálna receptúra. Základ receptu majú na svedomí páni zo Salónu Piva – Miloš Kováč a Ivan Čižmárik, ktorí nápad spoločného varenia piva vymysleli.

A ako vznikol základný recept? K výslednému receptu prebehla veľká pripomienkovacia akcia. Každý zúčastnený sa mohol vyjadriť a prispieť svojim názorom. A budú tak robiť aj počas varenia, aj preto je finálna verzia stále otázna.

Už teraz vieme, že pôjde o slovenský rekord. Aj keď niektoré pivovary navarili spoločné várky, na jednom pive nikdy doteraz nespolupracovalo toľko našich pivovarov.

Na varení piva účasť prisľúbili:
Marek Kaňuk (Pivovar Golem) (recept pripomienkoval, ale na varení sa nakoniec nezúčastnil)
Peter Ruml (Banskobystrický pivovar)
Peter Demko (Piešťanský pivovar)
Jakub Brontvai (Pivovar Brontvai)
Karol Bolek (Pivovar Kastelán) (recept pripomienkoval, ale na varení sa nakoniec nezúčastnil)
Andrej Kovár (Pivovar Trogár)
Maroš Hajduk (Pivovar Hostinec) (na varení sa zúčastnil aj Jiří Bukovanský)
Ján Tribulík (Hostinec Richtár Jakub),
Ľuboš Kružic (Pivovar Stupavar)
Lívia Lenčešová (JAMA Craft Brewery)
+
Richard „Vety“ Vetyška (Holíčsky pivovar Wywar) – ten bude držať ochrannú ruku, keďže sa varí na jeho domácej pôde

Pivo budú môcť fanúšikovia zlatistého moku ochutnať už v sobotu 10. decembra na treťom ročníku Pivobrana Beer Festu. Ide o pivný festival, na ktorom sa prezentujú malé slovenské pivovary. Podobne ako vlani, aj tentokrát sa domáci pivovarníci stretnú v priestoroch Starej tržnice v Bratislave.

Pivobrana je otvorené hnutie na obranu nezávislého slovenského piva. Chráni tradičné slovenské pivovary a minipivovary, ktoré si zachovali vlastnú identitu a nezávislosť voči globálnym pivným gigantom. Hnutie Pivobrana bolo založené v roku 2012 členmi Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska.

Ilustračná snímka: Flickr/DJ and Zoya