Steiger: Najstarší pivovar s tajomnými Britmi v pozadí

Steiger Pivovar

Nechýbalo veľa a v roku 1993 sa mohla 500-ročná tradícia varenia piva vo Vyhniach skončiť. Kompetentným sa akosi nepáčila poloha pivovaru. Úvahy o úplnom konci varenia piva v tradičnej lokalite sa však nakoniec neuskutočnili. Podnik  privatizuje Eduard Rada, keď kúpna suma dosahuje 200-miliónov slovenských korún. Regionálny podnikateľ videl v pivovare perspektívu. A tú celkom rýchlo aj naplnil. S pivom Hell, čo bol tmavý špeciál, úspešne prenikol aj na britský trh.

Najlepšie časy zažíval pivovar na prelome tisícročí. Práve v tomto čase sa približoval k naplneniu svojej kapacity. Ešte v roku 2002 sa vo Vyhniach pripravovali na nové investície. Chceli rozšíriť ročnú kapacitu z 300- na 550-tisíc hektolitrov piva ročne. K jej realizácii však neprišlo. Pivovar negatívne prekvapili poklesy predaja. Podpisovala sa pod ne zvýšená spotrebná daň za pivo, ale aj konkurenčný boj. Práve Steiger bol tým pivovarom, ktorý sa na praktiky Heinekenu a SAABMilleru najviac sťažoval. Paradoxne o pár rokov sa situácia obrátila.

Ale to už predbiehame. Vábeniu zahraničného investora majiteľ Steigru nakoniec po mnohých pokusoch (medzi pytačmi bol svojho času aj Heineken) neodolal. Najprv došlo k príchodu kapitálu z Európskej banky pre obnovu a rozvoj, aby sa v roku 2006 Eduard Rada z pivovaru úplne stiahol. Väčšinovým vlastníkom pivovaru sa stala spoločnosť Endemit. Pomerne neznáma firma má sídlo v Londýne. Do pivovaru však neprišla sama.

Menšinovým vlastníkom sa stala piata najväčšia pivovarnícka skupina z Česka – spoločnosť PMS, ktorá zastrešuje značky ako Holba, Litovel či Zubr. Práve toto nezvyčajné spojenie neznámej firmy a veľkej pivovarníckej skupiny vyvolalo na našom trhu búrku nevôle. Najmä po tom, čo si v Steigri predsavzali, že ročne neprekročia hranicu 200-tisíc hektolitrov piva. O čo ide? Nižšou spotrebnou daňou sú na Slovensku zvýhodnené tie pivovary, ktorých ročná produkcia neprekročí 200-tisíc hektolitrov piva a (to je dôležité) ich majiteľom nie je nadnárodný veľký hráč. A česká spoločnosť PMS by takúto podmienku nespĺňala, keďže jej ročná kapacita sa blíži k jednému miliónu hektolitrov.

Ale je tu ale. PMS vlastní v Steigri len jednu desatinu akcií. Väčšinu má v rukách spoločnosť Endemit. Čiže, Steiger je zdaňovaná ako malý pivovar. K PMS má pritom veľmi blízko. Napríklad šéf pivovaru Jaroslav Vysloužil má korene v českej skupine PMS. V kuloároch sa začalo šepkať, že Endemit je zásterkou na to, aby mohol náš pivovar využívať zvýhodnené dane (na každom pive ušetrí asi 3 centy). Magazín Trend sa pokúšal získať informácie o majiteľoch britského Endemitu. Neúspešne. Toto prepojenie nikto nedokázal. Úvahy sa ukázali ako neoverené a špekulatívne.

Pivovar si na Slovensku drží stabilnú pozíciu. Na rozdiel od dvoch vládnucich gigantov, pivo varí klasickou metódou, keď sa leží  v kadiach niekoľko týždňov. Po tom, čo zavreli bratislavský Stein, prevzal jeho produkciu. Okrem klasických pív, môžeme nájsť v jeho portfóliu aj netypické kúsky. Ako jeden z mála pivovarov ponúka tmavé nealkoholické pivo. Steiger spolu s Banskobystrickým pivovarom uviedli zhruba v rovnakom čase na trh radler, čím sa stali jeho novodobými priekopníkmi.

Rok založenia: pivovar nadväzuje na tradičný podnik z roku 1473

Ročná kapacita: 300-tisíc hektolitrov piva

Značky: Steiger, Sitňan, Grošák, Pandúr

Majiteľ: Endemit (Veľká Británia), PMS (Česko)