Stout, ktorý by sme si kedykoľvek zopakovali (Oil Rog)

Martin Binder - Oil Rig – American Stout

Občianske združenie BrewHub, ktoré zastrešuje aktivity bratislavských domovaričov má jednu peknú tradíciu. V závere roka organizuje Vianočnú výmenu piva. Ide o akciu, pri ktorej si domovariči vymieňajú piva a spríjemňujú si záver roka. Nejde len o také popíjanie. Domovariči na konci akcie odovzdajú svoje hodnotenie a vyhlásia víťazov.

A my, tak ako po minulé roky, ochutnáme/zrecenzujeme tých najlepších. Za rok 2023 to bude šestica pív. Dnes ochutnáme pivo s názvom Oil Rig. Jeho autorom Martin Binder. Na domovaričskej scéne ide o známe meno. V tomto prípade ide o kúsok, ktorý je navarený v štýle American Stout.

Ak chcete ochutnať podobné pivá, je tu pre vás akcia Hrncovar Homebrew Festival, ktorá sa uskutoční 4. mája v Bratislave. Informácie o podujatí nájdete na tomto linku.

Názov piva: Oil Rig – American Stout

Pivovar: Domáci pivovar Martin Binder

Druh piva: American Stout

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 17°

Obsah alkoholu:  Neuvedený

Zloženie: Voda, slady (Marris Otter, Munich II, Caramel 50, Carafa Special II), pražený jačmeň, čokoládový slad, chmeľ (Magnum), kvasinky.

Cena: Pivo nám na otestovanie poskytlo občianske združenie BrewHub.

Farba: Čierna.

Pena: Svetlo-hnedá, vysoká a hutná. Mala smotanovú konzistenciu a len pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia kávy, karamelu, toastu, rumu aj náznakov citrusov.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia kávy, toastu, tmavej čokolády, ale aj grepu a limety. Horkosť je výrazná, doznievanie je suchšie s kávovou stopou.

8/10

Zhrnutie

Škoda, že nepoznáme obsah alkoholu. Tento Stout na nás pôsobí pomerne ľahko, iskrivo a dobre piteľne. Hutnosť mohla byť trocha vyššia, ale nevieme či je to zámer, alebo len dôsledok. Nás však tento kúsok bavil. Bol nezvyčajný, na slovenskom trhu niečo podobné nenájdete. Za nás pochvala a osmička.