Súboj českých a slovenský ležiakov. Ako dopadli pivá zo Slovenska?

Najlepší ležiak

Už od roku 2011 organizuje české občianske združenie První pivní extraliga (PPE) anonymnú degustačnú súťaž Najlepší ležiak. Jej cieľom je nájsť najlepší ležiak zo supermarketu v Česku a na Slovensku. Ako dopadla táto súťaž za rok 2023?

Federálny súboj

Výsledky súťaže vám na našich stránkach prinášame už pravidelne. A tak už viete, že v prípade PPE ide o občianske združenie, ktorého cieľom je búrať pivné mýty a poukazovať na to, že k pivu občas pristupujeme predpojato či zaujato.

Počas celého uplynulého roka prebiehali u susedov vyraďovacie kolá, ktorých cieľom bolo vybrať finalistov superfinále. V ňom sa stretlo päť zástupcov z oboch krajín.

Z júnového slovenského finále postúpili do superfinále Steiger, Stein, Sitňan, Popper a Zlatý Bažant, z októbrového českého finále zase značky Prazdroj, Starobrno, Litovel, Březňák a Regent.

Víťazstvo do Česka

„Federálnym“ víťazom za rok 2023 sa stal ležiak Bohemia Regent z Třeboně. Na druhom mieste skončilo pivo s názvom Březňák – Ležák staré školy z Ústí nad Labem. Aj na treťom mieste skončilo pivo z Česka, konkrétne to bol kúsok s názvom Litovel Premium.

Degustátori poukázali na to, že „úroveň vzoriek bola podľa bodových ukazovateľov veľmi vysoká“. A ako dopadli slovenské pivá? Najlepšie obstál Zlatý Bažant 12% Nová receptúra, ktorý skončil na delenom piatom mieste spolu s pivom Pilsner Urqell

Štyroch zástupcov mal aj pivovar Steiger, v českej konkurencii však obsadili spodné priečky. Kompletné výsledky súťaže si pozrite v našej tabuľke.

Výsledky 14. ročníka Nejlepší Česko-slovenský ležiak 2023
Pivo Pivovar
1. Regent Světlý ležák Premium Bohemia Regent
2. Březňák Ležák staré školy Heineken Česká republika
3. Litovel Premium Pivovar Litovel
4. Starobrno Medium Starobrno
5. Zlatý Bažant Nová receptúra Heineken Slovensko
Pilsner Urquell Plzeňský Prazdroj
7. Popper Premium Svetlý 12% Pivovar Steiger
8. Sitňan 12% Svetlý Pivovar Steiger
Stein 12% Svetlý Pivovar Steiger
10. Steiger 12% Pivovar Steiger

Prečítajte si aj

Česi hľadali najlepší slovenský ležiak. Jeden z pivovarov úradoval

Image by Freepik.