Pivovar Buchvald: Obrovským pozitívom je, že sme zvýšili kapacitu

Buchvald

Rok 2023 je za nami. Môžeme bilancovať a hodnotiť. Oproti predchádzajúcim dvom rokom bol o čosi pokojnejší. Pandémia síce ustala, ale mnohé problémy nastali. Rast nákladov na jednej strane, šetrenie zákazníkov na strane druhej.

A vnímali rok 2023 pivovarníci? A s akými plánmi vstupujú do nového roka 2024? Pýtali sme sa ich v tradičnej veľkej pivovarníckej ankete. Dnes odpovedá Peter Novotný, konateľ spoločnosti a hlavný sládok pivovaru Buchvald.

Ako ste vnímali rok 2023? Čo ho najviac ovplyvnilo?

Najviac ho u mňa ovplyvnila stále prebiehajúca vojna na Ukrajine a naše voľby na Slovensku. Ja stále nechápem tu neochotu pomôcť napadnutej krajine, teda pomôcť len tak, ako keby medzi ľuďmi mal poškodený bitku dostať, ale neumožnime agresorovi ho zabiť. Nech ho len tak bije a mrzačí.

A s tým súvisia výsledky u nás doma, myslím voľby. Tu by nemali mladí, talentovaní ľudia odchádzať preč do zahraničia, tu by sme sa mali poskladať tím naším expertom a manipulátorom na jednosmerné lístky do ich vysnívanej krajiny tam na východ a nechať si našu budúcnosť doma. U nás presne naopak. Nesúvisí to s pivovarom, ale otázka bola, ako som vnímal tento rok.

Vedeli by ste na roku 2023 nájsť nejaké pozitíva, ktoré váš pivovar posunuli vpred?

Jednoznačne áno. Dodržali sme kvalitu nášho piva na tej úrovni ako ju chceme mať. Zdá sa to jednoduchá odpoveď, ale je za tým veľa úsilia a práce. Obrovským pozitívom je, že sme po covide dokúpili ležiacke tanky a tým zvýšili kapacitu ležiackeho skladu

Na ktoré pivo z Vašej produkcie ste najviac hrdí? Viete prezradiť, či nastanú vo vašej produkcii zmeny v roku 2024?

My robíme dve pivá a to ležiak 12ku a výčapnú desiatku. Obidve klasicky na 2 rmuty, oddelený proces kvasenia v jednom tanku a ležania v druhom tanku. Doby ležania minimálne tri mesiace u 12ky a mesiac u 10ky sme opäť dodržali. Tak odpoveď je jasná, hrdý som na oba.

S akými ambíciami vstupujete do roku 2024?

S ambíciou ako máme stále. Variť dobré pivo a dodržať našu filozofiu, ktorú máme od vzniku pivovaru a neupustili sme od nej.

Prečítajte si aj

Hľadali sme vianočné pivá zo Slovenska. Toto je výsledok

Snímky: Pivovar Buchvald, Macrovector z Freepik.