Pivovary sa zbavujú plastov. A netýka sa to len fliaš

Svijany - Sixpack

O tom, že časť pivovarov sa zbavuje plastových fliaš sme informovali priebežne posledné dva roky. Zmenu v tomto smere urýchlilo aj zavedenie zálohovania plastových fliaš. Používanie plastov sa však netýka len samotného obalu.

Aj obaľovanie plechoviek

Plasty sa však používajú aj ako obalový materiál pri preprave fliaš či plechoviek. Určite poznáte balenia šiestich plechoviek, ktoré sú potiahnuté fóliou, aby sa lepšie prenášali. Aj v takomto prípade však ide o ekologickú záťaž.

Existujú však aj ekologickejšie riešenia. Jedno z nich zavádza v týchto dňoch pivovar Svijany. Ten už nebude baliť plechovky do fólie, ale do papierového sixpacku. Ide o vynález spoločnosti Smurfit Kappa, ktorého prednosťou je to, že sa z neho plechovky dajú vyberať a zakladať, čo pri fóliovom balení nie je možné.

Menšia ekologická záťaž

Takýto obal bol vynájdený v roku 2019 a podľa výrobcu je plne recyklovateľný, keď má o 30 percent nižšiu uhlíkovú stopu ako balenie fólie. „Nový obal je jednoduchý a elegantný, ale predovšetkým oveľa praktickejší,“ uviedol Pivovaru Svijany Roman Havlík.

Pivovar vyšla nová technológia na balenie do papierového sixpacku na vyše 400-tisíc eur. Pivovar v minulosti zaviedol aj etikety z recyklovateľného papieru.

Ekológia začína byť výraznejšiu témou vo všetkých sférach života. Nevyhýba sa ani pivovarníkom. Príkladom je už spomenutý koniec plastových fliaš, ale aj vyradením jednorázových plastových pohárov z pivných festivalov.

Prečítajte si aj

Aké pivo je najlepšie? Čapované, z plechovky či fľaše?

Snímka: Pivovary Svijany