Tabuľa? Staromeštianska pivotéka má tablety (Rande s krčmou)

Je piatok večer a my ideme riskovať. Vydávame sa do bratislavských ulíc, aby sme otestovali krčmu s dobrým pivom. Prečo riskujeme? No, nemáme žiadnu rezerváciu. Sme dvaja a tak trochu dúfame, že sa nám pošťastí a nejaký ten stôl pritrafí. Prvý pokus nám nevyšiel, tak skúšame druhý. Na Sládkovičovej ulici v Bratislave pred pár mesiacmi otvorili nový podnik. Nesie názov Staromeštianska pivotéka a vznikla s jasným cieľom – obohatiť ponuku menších pivovarov. Jej majitelia s ním majú skúsenosti. Stoja za oravským pivovarom Kastelán.

Staromestianska pivoteka NEW

Krčma je schovaná v bratislavských uličkách oproti Prezidentskému palácu. Nájdete ju na rohu Sládkovičovej a Gunduličovej ulice. Keď ju hľadáte, nepozerajte hore. Podnik je situovaný v pivničných priestoroch. My sme to našli hneď, keďže sme v podniku nakupovali niekoľko pív na naše recenzie. Vchádzame a s malou dušičkou sa pýtame na miesto. „Všetko je obsadené,“ pokrčí plecami čašníčka. Je 18:50 a my sa pýtame, či nie je k dispozícií stôl, kde by sme sa do hodinky vedeli občerstviť. „Jeden sa tu nájde,“ a posiela nás na ľavú stranu. Krčma je rozdelené na väčšiu a menšiu časť. Obe sú nefajčiarske. My sme dostali stôl v tej menšej.

SAM_1292

Prvé dojmy sú vcelku dobré. Zariadenie je nové. Na stenách nájdete čiernobiele fotografie, všetko je doladené tak, aby ste sa cítili dobre. Hľadáme pivný lístok. Na stole je totiž iba neaktuálny. Čačníčka nás odkazuje na tablet. Pri každom stole je na stene umiestnený jeden. Na ňom si nalistujete aktuálnu pivnú ponuku. Namiesto klasickej tabule, kde sú kriedou vypísané pivá na výčape, tak prevádzkovateľ aktualizuje ponuku elektronicky. Nie je to zlý nápad. Ak slabšie vidíte, nemusíte škúliť na tabuľu. Navyše, o každom jednom pive si na tablete môžete prečítať o čosi viac. Na prvú objednávku sme čakali asi päť minút. Keď k nám prišla čašníčka, uvoľnil sa stôl vedľa. Presadáme si. Už nie sme zväzovaní rezerváciou. Môže sa piť 🙂

SAM_1296

Vyberáme si Kastelán Mníchov a višňový Sandorf.  Prvý kúsok bol viac – menej povinná jazda. Táto značka tu má domovský stánok v Bratislave. Kastelán Mníchov je polotmavý štrnásťstupňový ležiak. Už vôňa naznačovala, že pôjde o kúsok s náznakmi karamelu. Ochutnanie to aj potvrdilo. Najmä v strede cítite karamel a jemné záblesky jahôd. Celková piteľnosť je dobrá, trochu mi však prekáža hutnosť chutí. Ako keby nevyužívali svoj potenciál. Niekto pootvorí dvere a neukáže vám všetko. Druhý testovaný kúsok bol z Prievalského pivovaru Sandorf. Ide o Sandorf – Polotmavý  višňový špeciál 12°. Ten nám chutil o niečo viac. Vôňa je višňová (ako inak). Pena bola v poriadku. Pili sme už viac ochutených pív, toto nás však prekvapilo. Po višňovej chuti prichádza príjemná horkosť. Piteľnosť je tak veľmi dobrá.

SAM_1307

Objednávame si ja burger. Popri tom skúšame čašníčku či vie, čo ponúka. „Teraz ste mali polotmavé pivo. Odporúčala by som vám Wywar Lucia Ale,“ usmerňuje. Toto pivo sme už chutnali, chceli sme niečo tmavé. „Tak skúste pivo z kočového pivovaru Lingišpír. Má hustú penu a kávové tóny,“ kontruje automaticky. Palec hore. Asi najkompetentnejšia obsluha, ktorú sme stretli. Ideme aj tak svojou cestou. Skúšame Sandorf – Tmavý ležiak 12°. Už vôňa je nádherná. Okrem kávy cítime výrazne aj ovocnú zložku. Černice? Pena je hustá. Prvé dúšky však pokazila pomerne vysoká rezkosť. Škoda. Inak je pivo veľmi príjemné. Kávu síce cítite, rovnako však v pive nájdete aj ovocné tóny. Plusom bola aj príjemná horkosť na konci.

Pozitívne hodnotíme aj jedlo. Celkovo boli naše dojmy príjemné. Na obsluhe bolo cítiť, že sa v podniku snažia a záleží im na každom detaile. V pivnej ponuke ste našli 10 pív. Kondícia nami ochutnaných pív bola na jednotku.

Poznámka: Prvá snímka je z Facebooku podniku.

4

Zhrnutie

Plusy
– Obsluha. Ochotná, usmievavá a kompetentná. Bolo vidieť, že sa snaží.
– Výber. V ponuke nájdete 10 pív na výčape. Kondícia ochutnaných bola výborná.
– Vychytávky. Najmä pivná ponuka na tabletoch zaujme.

Mínusy
– Vzduch. Ten bol trocha viac vydýchaný. Možno to bolo ovplyvnené aj tým, že podnik bol plný.
– Svetelnosť. Priestorov na vhodnú krčmu je v Bratislave málo. Stále je to o kompromisoch. Táto sa nachádza v pivničných priestoroch.