Kedysi platila aj v menších dedinách jedna zásada. V každej obci musel byť kostol, futbalové ihrisko a krčma. Za posledných 15 rokov sa toho až tak veľa nezmenilo. Pri poslednej kategórií však zaznamenávame ústup z pozícií. Tradičná krčma, v ktorej vás čakalo kvalitne načapované pivo, svojská obsluha a zariadenie, ktoré si pamätalo ešte našich dedov pomaly vymierajú. Najmä na východnom a strednom Slovensku ubúda týchto pomníkov minulosti. Oficiálne čísla neexistujú. Pred pár rokmi zverejnili obdobnú štatistiku v Nemecku. Od roku 2001 do 2011 v krajine zavrela svoje brány takmer štvrtina krčiem. V prepočte asi 12-tisíc hostincov. U nás situácia až taká dramatická určite nie je. My sme sa pozreli na to, prečo sú tradičné slovenské krčmy ohrozené a prečo vymierajú.
1. Ľudia šetria
Čísla jednoducho nepustia. Ľudia opúšťajú krčmy a pivo si radšej doprajú doma. Potvrdia vám to všetci relevantní hráči na trhu. Jedným z hlavných dôvodov je cena. Fľaškové pivo zo supermarketu bude pre spotrebiteľa vždy lacnejšie ako to, ktoré mu načapuje krčmár v podniku. Tento trend je dlhoročný a je otázne či mu niekto vie zabrániť. Najmä keď tradičné krčmy sú odkázané na štangastov.
2. Veľké oči majiteľov
Neexistuje hádam žiadne iné odvetvie, v ktorom by ste našli toľko majiteľov, ktorí nemajú nič spoločné s daným remeslom. Existuje akési pravidlo, podľa ktorého vám na prevádzkovanie krčmy či reštaurácie stačí len chuť. Veď do prevádzkovania podniku sa predsa vyzná každý, nie je na tom nič ťažké. Omyl. Toto odvetvie je tvrdý biznis. Rozhoduje každý detail. Veľa prevádzkovateľom potom ľutuje, že sa do tohto boja pustilo. Výsledok je často jeden – zatvorenie podniku a dlhy na krku.
3. Presun do virtuálnej reality
Doba sa zmenila. Kým niekedy sa mladšie vekové kategórie stretávali v krčme, dnes tomu tak už nie je. Zavládla doba sociálnych sietí a krčmy mladých nelákajú. Pri starších ročníkoch sa do popredia dostávajú napríklad domáce grilovačky. Aj preto si môžete všímať ako dnešné pivovary vo veľkom inzerujú to, ako sa ich pivo hodí na záhradnú party.
4. V krčme vás nečaká zážitok
Pokiaľ je pivo správne načapované, vždy bude lepšie ako fľaškové. To je jedno z hlavných lákadiel prečo navštíviť krčmu. Časť menších krčiem však upustila od čapovaného piva. Jednoducho sa im v niektorých obdobiach neoplatí narážať sud. V iných prípadoch nie je rozdiel medzi čapovaným a fľaškovým pivom taký markantný. Jednoducho sa vám neoplatí ísť do krčmy, keď vás rovnaký „zážitok“ čaká aj doma v chladničke. A je pritom lacnejší.
5. Štandardy už nestačia
Môžeme si tu nahovárať čo chceme, ale pod pojmom tradičná krčma si väčšina z nás predstaví páchnucu, zafajčenú kuticu, ktorá určite nebola vhodná na rodinné stretnutia. Dnes každý od svojho podniku očakáva viac. Úplne iný prístup, ktorý priláka na popoludňajšie stretnutie celú rodinu. Žiaľ, pozitívnych príkladov v slovenských dedinách je stále málo. Na Slovensku sa vrúcnosti a úslužnosti stále učíme.