Urpiner uspel na najväčšej európskej degustačnej súťaži

Urpiner uspel

Uspieť v pivnej degustačnej súťaži je pre každý pivovar znak toho, že to robí dobre. Platí to najmä vtedy, ak si svoje sily merajú aj s pivami od zahraničných producentov. A toto sa aktuálne podarilo Banskobystrickému pivovaru a jeho pivu Urpiner.

Najväčšia v Európe

V nemeckom Norimbergu sa tento týždeň uskutočnil  18. ročník medzinárodnej degustačnej súťaže European Beer Star 2021. Z pohľadu konkurencie ide o najväčšiu degustačnú súťaž v Európe. Tento rok sa o ceny pobilo celkovo 2395 vzoriek pív. Tie pochádzali zo 44 krajín sveta.

Anonymná degustácia prebiehala v dvoch dňoch 4. a 5. novembra. Porotu tvorilo 120 pivovarníkov, odborných novinárov, pivných someliérov a ďalších pivných odborníkov. Určovali víťazov v 71 kategóriách, keď udeľovali zlaté, strieborné a bronzové medaily.

Najúspešnejšou krajinou v súťaži bolo Nemecko, ktoré získalo 78 ocenení. Druhým najúspešnejším národom boli Taliani, ktorí získali 32 medailí. Americké pivovary získali 21 ocenení a do Belgicka putovalo 20 medailí.

 Bodovali aj Slováci

Medzi ocenenými krajinami sa objavilo aj Slovensko. V kategórií tmavých pív českého typu obsadilo pivo Urpiner Dark 11° druhé miesto. Pre Banskobystrický pivovar ide o už o opakované ocenenie z tohto pivného podujatia.

Po zlatej Európskej pivnej hviezde z roku 2017, bronzovej Európskej pivnej hviezde z roku 2015 a striebornej Európskej pivnej hviezde z roku 2012 je to už štvrté ocenenie, ktoré pivovar na tomto podujatí získal.

Len pre zaujímavosť dodáme, že tri ocenenia získali aj české pivovary, ktoré ovládli kategóriu, ktorú môžeme preložiť ako Výčapné pivo. Konkrétne zlatá medaila Chodovaru za pivo Zámecké Černé, striebro bral Plzeňský Prazdroj za pivo Gambrinus 10 a bronz pivovar Samson za pivo Samson 1795.

Prečítajte si aj

Slovenské pivá bodovali v Česku. Pozrite si kompletné výsledky

Snímka: EBS