Japonci dostali zelenú, Šariš preberú 3. apríla

 

Japonci už majú dvere otvorené. Pivovarský gigant Asahi dostal od Európskej komisie povolenie na prevzatie pivovarov v strednej a východnej Európe. Majiteľa tak zmenia pivovary Plzeňský Prazdroj, Dreher, Kompania Piwowarska, Ursus ale aj Topvar.

Vlastnícke rošády na európskom trhu boli vynútené. Vymenované pivovary totiž patrili do skupiny SABMiller, ktorú koncom roka 2015 kúpila svetová jednotka Ab Inbev. Keďže išlo o spojenie dvoch najväčších pivovarských skupín na svete, obchod museli schváliť protimonopolné úrady. Tie európske „manželstvo“ odobrili, nariadili však predaj skupiny stredoeurópskych podnikov. Teda aj lukratívneho Plzeňského Prazdroja, ktorý má spomedzi celej skupiny najlepšie meno.

Kupec sa nakoniec našiel, keď za pivovary najviac ponúkli Japonci. Za skupinu zaplatili 7,3 miliardy eur. Aj tento obchod však museli posvätiť úrady a to sa podľa Lidových novín stalo v uplynulých dňoch. „Môžem potvrdiť, že súhlas bol udelený. Predpokladáme, že zmena v ovládaní sa uskutoční v piatok 31. marca. Prvým pracovným dňom novej organizácie teda bude pondelok 3. apríla,“ uviedla pre český denník hovorkyňa Prazdroja Jitka Němečková.

Čo to bude znamenať pre slovenský pivovar? To teraz nikto nevie. Môžeme však očakávať, že v budúcich rokoch sa budú diať v pivovare vo Veľkom Šariši zmeny. Na programe dňa môže byť aj zintenzívnenie boja a je otázne, či nové vedenie zastaví prepad slovenských značiek z tohto portfólia. Pivovar z východu republiky totiž v posledných rokoch vsádzal hlavne na české značky, ktoré mu zabezpečovali rast.

Japonci nájdu Pivovary Topvar vo veľmi dobrej finančnej situácii. Pivovary zaznamenali v roku 2015 najlepšie finančné výsledky za posledných päť rokov. Podľa portálu Finstat dosiahli tržby spoločnosti takmer 115 miliónov eur, zisk predstavoval niečo viac ako 10,3 milióna eur.

Snímka: Asahi