V Prievidzi chcú prestavať autoumyváreň na pivovar

Pivovar Prievidza 
Slovenská malá pivná revolúcia pokračuje. A dorazí s najväčšou pravdepodobnosťou aj do Prievidze. Práve tam totiž pripravujú nový minipivovar. Majitelia už dokonca predložili úradom potrebné dokumenty na schválenie a z nich vyplýva, že pivovar by mohol niesť názov Zillertal Bier. „Pivovar nemá ambíciu byť konkurenciou pre veľkých dodávateľov piva, ale chce ponúknuť domácky varené pivo,“ konštatuje investor. Tým je spoločnosť  L & P Prievidza, ktorá vlastní okrem autobazáru aj autoservis či autoumyváreň. Práve v týchto priestoroch má vyrásť aj nový pivovar.

Aj preto bude umiestnenie nového pivovaru trocha kuriózne. „Pre účely pivovaru bude využitá aj časť objektu autoservisu – autoumyváreň. Súčasťou stavby sú výrobné a skladové priestory, potrebné technické a administratívne zázemie,“ prezrádza investor. Ten by chcel začať stavať  už v júni tohto roka, prvých zákazníkov by mal privítať už v auguste. Či sa mu to podarí je však otázne, keďže väčšina pivovarníkov má s celým procesom schvaľovania zlé skúsenosti. Každopádne majiteľ už teraz deklaruje, že mu nepôjde o kvantitu, ale kvalitu. „Hlavným obchodným cieľom nie je oslovenie čo najširšej spotrebiteľskej verejnosti nakoľko kapacita minipivovaru je 7000 hektolitrov za rok,“ prezrádza investor. Ten zároveň zdôrazňuje, že pivo bude „ponúkané do blízkych reštaurácií, výčapov, krčiem a iným záujemcom“.

Podobne ako pri iných pivovaroch aj tu majiteľ zdôrazňuje, že pôjde o pivo, ktoré určite nezapadne do kategórie „europivo“. „Výhodou minipivovaru na pivovarskom trhu je skutočnosť, že pivo vyrobené v minipivovare bude trochu iného charakteru ako pivá vyrábané veľkými pivovarmi, kde sa prejavuje uniformita výroby ako dôsledok znižovania nákladov na výrobu,“ prezrádza. Investor vyčíslil náklady na 650-tisíc eur. Z toho 150-tisíc eur zhltne stavebná časť, ďalších 500-tisíc technologická časť.

Pivovar v Prievidzi by nemal byť posledným, ktorý svoje brány otvorí tento rok. Aj sládok Viliam Hujík pre portál oPive.sk prezradil, že pomáha rozbiehať viacero projektov. „Momentálne sa venujem spusteniu ďalších minipivovarov. Ak všetko pôjde podľa plánu, v tomto roku by mali pribudnúť na mape tri nové pivovary,“ naznačil pred časom Viliam.

Pivovar Prievidza 2
V týchto priestoroch by mal vyrásť nový pivovar.
Pivovar Prievidza 3
Investor chce variť pivo v priestoroch, ktoré kedysi slúžili ako autoumyváreň.
Pivovar Prievidza 4
Investor predložil úradom aj vizualizácie nového pivovaru.