Prvý nástrel: Keď sme si zisťovali pozadie pivovaru Browar Fuhrmann, trocha sme žasli. Poľský pivovar patrí medzi najstaršie v krajine. Jeho história siaha až do roku 1825, keď si Herman Fuhrmann požičal 500 ríšskych toliarov, aby si kúpil tamojší pivovar. Začal tak písať príbeh, ktorý nemá obdobu. Fuhramnn (ako už meno napovedá) mal nemecký pôvod a práve vo vlasti sa inšpiroval. Vo svojej dobe bol priekopníkom, keď napríklad kvôli vývozu piva spojil pivovar so železnicou. Cieľ bol jasný. Chcel rozšíriť odbytište pre svoje pivo. V dobrom naň spomínali aj miestni, ktorým zaviedol vodu do domov. Po druhej svetovej vojne však prichádza postupný úpadok. Pivovar zoštátnili a v deväťdesiatych rokoch sa v ňom mení viacero majiteľov. Vrátane dánskeho pivovaru Royal (producent značky Faxe). Jeden čas sa v ňom dokonca nemohlo variť pivo. Majiteľmi boli dokonca aj Česi. Akýsi reštart prichádza až v roku 2011. Práve z tejto epochy ochutnáme pivo s názvom Połczyńskie Zdrojowe.
Názov piva: Połczyńskie Zdrojowe
Pivovar: Browar Fuhrmann
Druh piva: Špeciálny ležiak
Krajina: Poľsko
Stupňovitosť: Neuvedená.
Obsah alkoholu: 6,0 %
Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ.
Miesto nákupu: Pivo sme dostali ako dar od našich známych, ktorí ho kúpili v Poľsku.
Farba: Zlatistá. Pivo je číre ako sklo.
Vôňa: Výrazne sladová. Cítim náznaky karamelu a medu.
Pena: Jemná konzistencia pomerne rýchlo padala. Pohár však pekne krúžkovala.
Chuť: Úvod je jemný, keď prvé náznaky výraznejšej chuti zachytíte až v strede. Tu hrá prvé husle karamel. Koncovka je horkastá. Pivo je výrazne vodnaté.
Zhrnutie
Také podpriemerné pivo. Najsilnejšou stránkou je piteľnosť. Rezkosť je ideálna, pivo je výrazne vodnaté a to pomáha pitiu. Inak tento kúsok neponúka nič špeciálne, skôr naopak. Úvod je nevýrazný, najsilnejší je karamelový stred. Horkosť je na ležiak taká klasická, keď pekne doznieva po dopití. Pivu dávam štvorku. Možno by bolo spravodlivejšie o pol čísla vyššie hodnotenie, ale to naše pravidlá neumožňujú. Ak toto pivo neochutnáte, nič sa nestane.