Výčap U Ernőho: Podnik, ktorý v Bratislave chýbal

Že je remeselné pivo v Bratislave v móde, môžete pozorovať už niekoľko mesiacov. Za posledné dva-tri roky sa ponuka v centre hlavného mesta pekne doplnila a máte z čoho vyberať. Jedným z najnovších prírastkov na mape remeselných podnikov je Výčap U Ernőho, ktorý nájdete na rohu Starej tržnice v priestoroch po zatvorenej reštaurácii Merica.

Známe mená

Aj keď je podnik nový, jeho majitelia sú v pivovarníckom svete dobre známi. Stoja totiž za pivovarom Shenk, ktorý sa utáboril pod Starou tržnicou. Práve tento pub má byť akousi vlajkovou loďou pivovaru, keď má priamo z tanku ponúkať štvoricu ich pív. Aj keď novým podnikom nechávame čas na zabehnutie, zvedavosť nám nedala. Najmä, keď našim hlavným cieľom bolo ochutnať a ohodnotiť ich pivo.

Do pubu mierime v sobotu podvečer. Celá Bratislava je vyľudnená, keďže mesto„pohoduje“ v Trenčíne. Ideálna príležitosť ako si v pokoji okuknúť a otestovať nový podnik na mape.  Výčap U Ernőho láka na dobrú polohu a v lete aj na terasu. Vyberať miesto na sedenie nebol problém. My sme si zvolili miesto vo vnútri.

Zariadenie v mnohom pripomína bývalú Mericu. Nakoniec, majitelia sa tím netaja. „Nábytok a vybavenie sme prispôsobili našim potrebám a mnoho nábytku sme zrecyklovali z bývalej Merice,“ píšu na sociálnej sieti.

Na úvod nás prekvapilo to, že v podniku chýbala veľká tabuľa s ponukou čapovaného piva. Jednu sme našli na terase, ako sa však neskôr ukázalo, nebola aktualizovaná. Každopádne, obsluha bola pri nás rýchlo a vedela kompetentne pomôcť. Aj keď musíme priznať, že sme sa nevyhli sklamaniu.

„Máme v ponuke len dvojicu pív. Sládok bol dva týždne v Amerike a za ten čas nás stihli vypiť,“ prekvapuje nás nemilo výčapník. O to ľahšie bolo vyberanie. Začali sme totiž svetlým ležiakom s názvom Bohumil 11°.

Bohumil mal oranžovú farbu a bol výrazne mútny. Zdobila ho biela pena a keď ste k nemu privoňali, zachytili ste karamel. Plusom je to, že vo vôni nebola žiadna „vada“, čo v prípade mnohých remeselných ležiakov u nás nie je všedné. Za to veľká pochvala.

Sladový nástup bol výrazný, v strede dominoval hlavne karamel, keď ste k slovu dostával aj med. Koncovka bola výrazne horkastá a zachytili ste v nej aj korenistý chvostík. Veľkým mínusom bola teplota podávania, keďže pivo bolo podľa nás podchladené. Inak bol dojem z tohto kúsku výborný. Pivo bolo piteľné, pekne vyskladané a vybalansované. Išlo o trocha karamelovejší ležiak, celkovo však veľmi fajn. Určite by sa dostal do rebríčku najlepších remeselných ležiakov u nás. Za nás silných 7,5 bodu. Klobúk dole.

Od Shenku to bolo jediné pivo, ktoré sme v ten deň ochutnali. Aj keď tabuľa pred podnikom lákala aj na Uršulu, tá na výčape nakoniec nebola. Namiesto nej ponúkali pivo Perseus, ktoré navaril kočovný pivovar Zlatý dážď. O tomto pivovare sme doteraz nikdy nepočuli. „Je to môj pivovar. Pivo sme varili v Shenku,“ opäť nás prekvapil výčapník a ochotne nám vysvetlil podrobnosti o jeho počine. „Je to tmavé pivo navarené v štýle Zwickelbier,“ vysvetľuje čašník.

Perseus 11° bol teda navarený ako spodne kvasené pivo, ktoré zrelo pri vyšších teplotách ako v prípade ležiakov. Pivo malo čierno-hnedú farbu, ktorú zdobila jemná smotanová pena. Keď ste k nemu privoňali, zachytili ste karamel a jemne aj cukríky. Po jemnom sladovom nástupe sa k slovu prihlásil karamel, opečená hrianka i jemná ovocná kyslosť. Koncovka je príjemne horkastá. Pivo je svieže a výborne piteľné. Určite dobrá voľba na leto. Za nás silná sedmička.

Veľký potenciál

A tu sme naše testovanie vlastne aj skončili. V ponuke ste okrem piva našli domácu limonádu, kávu či kofolu. Jedlo ešte nebolo v ponuke, ale podľa obsluhy je v pláne. Určite to bude vítané doplnenie ponuky, najmä keď si to pivo pýta.

Aj keď sme chceli v podniku otestovať viac pív, odchádzali sme spokojní. Otestované pivo malo dobrú kondíciu a chutilo. Plusom je aj cenotvorba. Pollitrové pivo stálo 1,80, resp. 2,10. Na centrum Bratislavy je to výborná cena. Pri Perseusovi sme si však všimli, že cena pri 0,4 bola výhodnejšia ako pri pollitrovej verzii. Kým v prvom prípade ste zaplatili 1,60, v druhom 2,10. Každopádne, podnik je cenovo veľmi priateľný.

Pochváliť musíme aj obsluhu. Bola rýchla, milá a kompetentná. Je vždy dobré, keď vám pivo môže predstaviť jeho autor. Celkovo je fajn, že v centre Bratislavy otvorili takýto podnik. Určite treba vychytať nejaké muchy a zabezpečiť, aby sa situácia s oklieštenou ponukou na výčape neopakovala. Celkovo však podnik odporúčame a určite sa doňho radi vrátime.

4

Zhrnutie

Plusy
– Poloha. Takýchto podnikov je priamo v centre Bratislavy málo.
– Kvalita piva. Nami ochutnané pivo malo dobrú kondíciu a chutilo.
– Obsluha. Milá, kompetentná a ochotná.
– Ceny piva. Za pollitrák zaplatíte okolo dvoch eur. Výborný pomer cena/kvalita.
Mínusy
– Ponuka piva. V čase našej návštevy bola na výčape len dvojica pív, to je na takýto podnik málo.
– Označenie ponuky. Že absentoval nápojový lístok nám neprekážalo, horšie bolo to, že označenie pred a v podniku sa nezhodovalo.

Sending
Hodnotenie čitateľov
3.42 (12 hodnotenie)