Výrazné a drsné Vianoce od Matušku (Vánoční Ale)

Vánoční Ale, Matuška, IPA, Imperial IPA

Na českom pivovarníckom trhu dnes nájdete okolo 400 pivovarov. Veľká časť z nich zapadá do priemeru, keď sa zameriava výhradne na národný pivný štýl – ležiak. Opačnou cestou sa vydal pivovar Matuška. Ten založili v roku 2009 a dnes sa zaraďuje medzi najúspešnejšie remeselné pivovary v krajine. My si dnes ochutnáme jeho kúsok s názvom Vánoční Ale. Ide o pivo navarené v štýle India Pale Ale.

Názov piva: Vánoční Ale

Pivovar: Pivovar Matuška

Druh piva: Imperial India Pale Ale

Krajina: Česko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 7,8 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady, granulovaný chmeľ, jačmeň, kvasnice.

Cena: Za fľašu s objemom 0,75 litra sme zaplatili 5,80 eura.

Farba: Medená, pivo je takmer číre.

Pena: Hutná, šľahačkovitá. Pomaly padala a pekne krúžkovala pohár.

Vôňa: Kombinácia grepu, pomarančov i náznakov manga.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo plné. Ponúka kombináciu grepu, pomarančov i ríbezlí. Zachytíte aj náznaky masielka. Koncovka je horkastá pomerne výrazne.  

7/10

Zhrnutie

Pomerne výrazná a drsná IPA, ktorá zaujme hlavne horkastou koncovkou i ovocným telom. Pivo pôsobí surovejšie a prím hrá hlavne kombinácia citrusov, ktorá prechádza do horkastej koncovky. Pivo je „drzé“ a nehladené. Piteľnosť je tak nižšia a zachytíte aj alkohol. Za nás je to sedem bodov. Na Vianoce si asi predstavujeme iné pivo. Aj keď toto nebolo zlé. Ide o nadpriemernú „ipu“, ktorá má vo svojej kategórii dosť zdatných súperov. Pred pár rokmi by sme toto pivo ospevovali, teraz nám „len“ ulahodilo.

Sending
Hodnotenie čitateľov
9.47/10 (17 hodnotenie)