Vysávač či expert. Do ktorej kategórie pivára patríte?

00. Kategórie

Na všetko na svete existujú kategórie. Dokonca aj milovníkov piva môžeme roztriediť do skupín podľa toho, ako svoj nápoj milujú. Portál oPive.sk sa tak pozrel na typických česko-slovenských konzumentov piva a zaradil ich do piatich kategórií. Každá z nich o ňom vypovedá a prezrádza veľmi veľa.

1. Vysávač

01. bear_love_beer_by_poubelle_de_dav-d5gvalx

Najmenej náročný konzument piva. Nie je vôbec  prieberčivý. Vypije vlastne všetko čo sa podobá na pivo. Stačí, aby to bolo aspoň trocha horké a malo minimálne pár sekúnd penu. Klasický ležiak považuje za vrchol blaha. Konzumenti zaradení do tejto kategórie vyhľadávajú hlavne privátne značky reťazcov, v lepšom prípade najlacnejšie kúsky nadnárodných hráčov. Dôležitým faktorom je cena. Čím lacnejšie, tým lepšie. Kvalita je v tomto prípade nepodstatná.

Čím ho potešíte: Je nenáročný. Pije všetko.


2. Srdciar

02. maxresdefault

Určite si pamätáte na reklamný slogan piva Šariš, ktorý sa odvoláva na príslušnosť k východu – „Srdcom východniar“. Na východe určite vedia o čom hovoria. Veľká časť východniarov je značke verná už len z princípu. Nie je to však nič výnimočné. Obdobný trend by sme mohli hľadať na juhu (Gemer), severe (Martinus, Popper) či na strednom Slovensku (Urpiner). Konzumenti v tejto skupine chcú len tú svoju značku. Môžu síce ochutnať niečo nové, ale aj tak sa vrátia k svojej fľaši piva. „Šariš chutí inak,“ povedia. A zostanú verní.

Čím ho potešíte: No predsa jeho obľúbenou značkou piva.  Či Šariš, či Topvar, či Martinus…


3. Farboslepý

03. tumblr_inline_ml04r5aXtk1qz4rgp

Pivár v tejto kategórií vidí svet značne ohraničený. Pivo sa začína a končí pri ležiaku. Vie rozoznať zlé a dobré pivo, ale to musí vychádzať z tradície Plzne. Špeciály sú preňho silné, IPA či APA prihorká. Uznáva dobré pivo, ktoré sa pohybuje vo vopred nalinajkovaných mantineloch. Všetko medzi nimi je prekročením poučky o poctivom pive.

Čím ho potešíte: Kvalitnými ležiakmi sa môžu pýšiť značky Lobkowicz či Pivovar Kout.


4. Prieskumník

Richtár Jakub

Tradičný návštevník pivoték s viacerými výčapmi. Pivný svet chce vidieť farebne a chce ochutnávať pivo rôznych druhov. Môže mať síce obľúbené chute, napriek tomu stále experimentuje. Nenávidí nudu a od každého piva očakáva zážitok a niečo nové. Práve zástupcov v tejto kategórií na Slovensku v posledných rokoch pribúda najviac.

Čím ho potešíte: Ideálne niečo čo nikdy nevidel a nepočul . Napríklad pivo značky Pivo 🙂


5. Expert

05. 9297e320-6439-4a71-998b-b3d8f290e7eb

Najvyššia kategória v našom rozdelení. Pivár, ktorý pozná pivo dokonale. Zväčša sa jedná o domovaričov, ktorí majú odskúšané veľa. Tento druh pije klasické europivá len keď musí (a s veľkým odporom). Oproti prieskumníkovi sa odlišuje tým, že pivo vie aj navariť a pozná aj tie chyby, ktoré kategória vyššie nevidí.

Čím ho potešíte: Tak to sú nebezpečné vody. Radšej mu kúpte horalku. S tou nebudete nič riskovať.