Už aj Wywar vie navariť prvotriednu „neipu“ (NEIPA 15)

Holíčsky pivovar Wywar - NEIPA 15

Až do tohto leta sme si oprávnene mysleli, že slovenské pivovary (až na jednu výnimku) nevedia navariť štýl New England IPA. Pivá, ktoré jednotliví producenti predávali pod týmto štýlom síce boli fajn, nepasovali však štýlovo. Medzi takýmito pivovarmi bol aj Holíčsky pivovar Wywar. Ešte začiatkom roka 2019 sme zverejnili recenziu jeho piva NEIPA 16. Pivo nám síce chutilo, štýlovo bolo mimo. V Holíči sa však nevzdali a na trh uviedli tentokrát pivo s označením NEIPA 15. Boli sme zvedaví, či sa niečo zmenilo.

Názov piva: NEIPA 15

Pivovar: Holíčsky pivovar Wywar

Druh piva: New England IPA

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 15°

Obsah alkoholu: 6%

Zloženie: Voda, jačmenný a pšeničný slad, ovsené vločky, chmeľ (Galaxy, Citra, Mosaic) a kvasnice.

Cena: Pivo nám poskytol na testovanie samotný pivovar.

Farba: Slámovo-žltá. Pivo je kalné, zahmlené. Tak, ako to má byť.

Pena: Vysoká so šľahačkovitou štruktúrou. Len pomaly padala.

Vôňa: Výrazná. Kombinácia grepu, pomarančov, marakuje, limetky aj pomela.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť jemne vyššia. V chuti kombinácia pomarančov, marakuje, limetky, grepu, pomela aj náznakov kvetiniek. Horkosť je stredne výrazná, doznievanie ovocné.

8/10

Zhrnutie

Áno, takto má chutiť NEIPA. Je džúsová, iskrivá a ovocná. Tóny na seba pekne nadväzujú a sú pekne zaoblené. Za nás spokojnosť a osmička. Keď to porovnáme s tým, čo to bolo pred rokom, je to „nebe a dudy“. Tešíme sa z toho, že pivovary na sebe pracujú a zlepšujú sa. Wywar môžeme zaradiť do tejto skupiny.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8/10 (8 hodnotenie)