Máj, podobne ako apríl, začal celkom zvesela, keďže 5. a 6. mája sa konal Beer Station fest na Mlynských Nivách. Zúčastnili sa ho kamaráti a dodávatelia tejto distribučnej firmy. Celkovo sa čapovalo pivo od 17 pivovarov. Pôvodne som mal v pláne prísť len na chvíľku v piatok, keďže v sobotu malo pršať.
Dva dni na Beer Station Feste
Prišiel som chvíľu po otvorení, ľudí bolo pomerne málo, za to však bolo veľa slnka. To by bolo fajn, dobré počasie praje pivnému posedeniu. Avšak, čo absentovalo, bol tieň. A to dosť výrazne. Na terase je síce krytá terasa, avšak tá patrí kaviarni, ktorým sa vôbec nepáčilo, že im na nej sedeli popíjajúci pivári. A tak ľudia hľadali zbytky tieňa. Toto považujem za veľkú chybu, avšak ani nie tak organizátorov, ale majiteľov, či prevádzkovateľov OC. Na druhú stranu návštevníci aspoň ušetrili. 😊
Ako štartovné pivo som si dal tmavý ležiak od Galgana. Nebola to pre mňa novinka, ani som netušil, že začnem ausgerechnet s tmavým pivom, avšak súhra všetkých okolností to tak zariadila. Pivo splnilo moje očakávania, rovnako ako aj ležiak z Kojetína.
Zastavil som sa aj v Niliu, keďže som minul ich novinku na Salóne. Úprimne, bez tohoto piva som kľudne mohol byť. Hempy Koa, aka konopné pivo s ananásom, bolo plné konope, ananásu a bez pivnej chuti. Technicky tomu pivu asi nič nebolo, respektíve na nič som neprišiel, nedalo sa však piť. Teda ja som ho nevedel piť. Konope má oveľa viac užitočnejších, či zábavnejších využití ako ho pridávať do piva. Nevadí.
Nectaron od pivovaru Voodoo bolo dobrou náplasťou a zmenou chuti. Kooperácia Beerstation a Axiom Brewery sľubovala Gosé s mätou, medovkou a bazou. Presne toto som aj dostal, pivo však trochu mimo štýl svojou sladkosťou. Nie zlé, avšak v Axiome to vedia aj lepšie. SQBRU Cantaloupe chutil skôr ako uhorkové, než melónové pivo. Asi som divný, viacerým ľuďom z môjho okolia chutil po melóne. Nevadí.
Thrills Sour Me Now (Piňa Colada) bolo presne také, ako sľuboval podnázov, Piňa Colada. Po tomto pive ma celkom prestalo baviť objavovanie nových chutí, dal som si Pink City, moje obľúbené odsmädové pivo, ktoré bolo obzvlášť vydarené. Slnko mi už začalo výrazne vadiť a tak som odišiel preč. Neviem, či sa v piatok naplnili očakávania organizátorov, ale keď som odchádzal bolo to s návštevníkmi bieda.
V sobotu som sa vyskytol relatívne neďaleko, tak som si povedal, že na chvíľku skočím na fest. Celý deň síce pršalo, avšak postupne prestalo a zdalo sa, že už ani nebude. Po príchode na fest som zistil, že tu pršalo celkom výdatne, ľudí aj napriek zlému počasiu bolo celkom dosť, aj keď rady pre výčapmi sa moc netvorili.
Niežeby sa obsluha v stánkoch nudila. Na pódiu sa pripravovala kapela, teda skôr sa diskutovalo, či vôbec budú hrať. Kapela The Rockin‘ Balls vraj hrá klasický rock’roll, tak som bol zvedavý. Keď už som bol tu, tak som si predsavzal, že budem degustovať tak, aby som vyskúšal pivo z každého pivovaru.
A začal som tým, že som si dal obe kooperačné pivá pivovarov Thrills a Sibeeria a to Best Newz a Funky Newz. Cieľom tejto kooperácie bolo ukázať, že len teplota kvasenia vie zamiešať chuťou piva. A to sa naozaj stalo boli to dve odlišné pivá. Trochu viac mi chutil ten Best.
Nebudem vás unavovať výčtom odpitých pív, cieľ som poľahky splnil, keďže jednak som mal skvelú partiu ľudí okolo seba a dlho som čakal na kapelu, ktorá mimochodom hrala celkom fajn. Najlepšie pivo festivalu (z toho čo som pil) bolo Moon Lark Silk, ukážkový witbier. A medzičasom sa opäť spustil dážď, takže som mu neunikol, ešte, že ma prichýlili v stánku Craft Beer Musketeer, dobrého piva bolo okolo mňa dosť, tak som prečkal ten lejak.
Ceny boli primerané si myslím, najmenšie množstvo bolo 2 dcl, čo mne trochu prekážalo, mám radšej tak 1 dcl. Tu však organizátori jasne ukázali, že tento festival je viac o popíjaní, než degustovaní. Čo vôbec nevadí. Ľudí bolo pomenej, hlavne v piatok, v sobotu aj napriek dažďu prišlo viac ľudí. Predpokladám, že aj kapela pritiahla pozornosť Úroveň pív ma trošku sklamala, našťastie boli zúčastnené aj osvedčené mená.
Celkovo neľutujem, že som festival navštívil, podľa mňa mu trochu uškodilo, že sa konal termínovo veľmi blízko Salónu piva.
Na Hrncovare
Čas letí ako bláznivý a zrazu prišiel čas na Hrncovar. Tento rok sa okrem súťaže konal aj Hrncovar fest v Novej Cvernovke. Súťaž sa konala v Hostinci Opapa, ktorý sa síce minulý rok volal inak (Richtár Jakub), nový majiteľ však bol ústretový a prichýlil nás.
Zdá sa, že súťaž našla svoju základňu. Miesto tradičnej soboty sme kvôli festivalu zvolili ako hodnotiaci deň piatok. Asi sme zvolili ťažké, alebo neobvyklé kategórie, keďže nám prišlo len cca 60 vzoriek. Oproti minulým rokom, prišiel pokles. Veď posúďte sami:
- Vienna Lager (7A. Vienna Lager) 9 vzoriek
- Czech Dark Lager (3D. Czech Dark Lager) 8 vzoriek
- Irish Beer (15. Irish Beer) 15 vzoriek
- Belgian Ale (24. Belgian Ale) 14 vzoriek
- English IPA (12C. English IPA) 7 vzoriek
- Flanders Red Ale (23B. Flanders Red Ale) 7 vzoriek
Všeobecne sa mi zdalo, že nielen účasť, ale aj úroveň poklesla. Možno je to tým, ako niekto trefne poznamenal, že tí dobrí nás už nepotrebujú a nastupujú noví variči a tí sa potrebujú „vyvariť“.
Ako prví na Slovensku sme mohli hodnotiť aj elektronicky, čo väčšina degustátorov aj využila. Na začiatku to u mňa trochu drhlo a hodnotenie vzoriek trvalo dlhšie ako obvykle, nakoniec sme sa zladili a zrovnali krok. Zloženie komisií sa za tie roky pekne stabilizovalo, úroveň rokmi rástla, na mieste bola najväčšia koncentrácia BJCP degustátorov na Slovensku, či už potvrdených, alebo čakateľov.
V Hostinci sa o nás dobre postarali, uvarili nám aj guláš. Legendy hovoria, že bol skvelý. Ja som ho neochutnal, nakoľko som klusal na inú akciu. To bol jeden z tých dní, keď je veľa akcií naraz a na všetkých sa očakáva vaša účasť a na dôvažok tam chcete byt. Nevadí, aspoň som sa nenudil. Aj organizačne to bola skvelá akcia, aj keď sa neobišla bez infarktových stavov pred samotnou súťažou. Ale to história spomínať nebude. A aké boli výsledky?
Vienna Lager
- miesto pivo Pocta Brezovickému, Michael Široký, Drienovska Nová Ves, SK
- miesto neudelené
- miesto neudelené
Czech Dark Lager
- miesto pivo Kopyto, Stanislav Nybl, Bratislava, SK
- miesto pivo Tommyho čierne, Tomáš Bagi, Galanta, SK
- miesto pivo Tmavý ležiak, Robert Zlatinský, Bratislava, SK
Irish Beer
- miesto pivo 11Karo, Waldemar Wach, Józefoslaw, PL
- miesto pivo Červený Patrik, Tomáš Vlček, Píla okr. Pezinok, SK
- miesto pivo Írsky červený sen, Vladimír John, Ružomberok, SK
Belgian Ale
- miesto pivo Poznański Wit, Rafal Trzeciakowski, Pruszowice, PL
- miesto pivo Wit Ni #3, Patrik Tužinský, Nová Baňa, SK
- miesto pivo Jedno po Francouzsku (24C), Jaroslav Miler, Morávka ČR
English IPA
- miesto pivo 5 litrov na zemi, Dominik Abrahám, SK
- miesto neudelené
- miesto neudelené
Flanders Red Ale
- miesto pivo Mazlík, Šárka a Petr Měrka, Kostelec u Holešova, ČR
- miesto pivo Tilly, Gabriel Petrík, SK
- miesto pivo Red 4 time, Michal Bednár, Žilina, SK
Titul najlepšie pivo Festivalu si odniesol Flanders Red Mazlik od Šárky a Petra Měrkových.
Nastala sobota a s ňou festivalový deň. Aký bol, si prečítate o týždeň.
Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade