BJCP skúška prvýkrát na Slovensku. Chystá sa aj ďalšia

Skúška BJCP

Dňa 10.6. 2016 sme s Peťom Chňupom absolvovali v Prahe skúšku BJCP (Beer Judge Certfiikation Program Exam), ktorá, ak ma pamäť neklame, bola prvá v strednej Európe. Po nekonečných piatich mesiacoch prišiel verdikt: Recognized. To bola veľká sláva. Aj keď ma trochu mrzelo, že mi chýbalo pár bodov, k vyššiemu stupňu, bol som veľmi rád. Veď pred skúškou by som Recognized bral všetkými desiatimi. Vlastne beriem ho aj teraz.

Na začiatku nápad

Čo je vlastne BJCP? Je to celosvetová organizácia, ktorá certifikuje pivných rozhodcov a tiež rozhodcov pre súťaže vo varení medoviny a cideru. Vznikla v roku 1985. V súčasnosti je prítomná vo viac ako 60. krajinách a zastrešuje viac ako 7500 aktívnych rozhodcov.

Misia BJCP je jednoduchá: „Podporuje vedomosti, porozumenie a ocenenie rozmanitých svetových štýlov piva, medoviny a cideru. Propaguje, rozpoznáva a rozvíja ochutnávky, hodnotiace a komunikačné zručnosti v oblasti ochutnávky piva, medoviny a jablčného cideru.
Vyvíja štandardizované nástroje, metódy a procesy na štruktúrované hodnotenie, hodnotenie a spätnú väzbu piva, medoviny a cideru.” Toľko citát.

V roku 2019 prišla nová vlna a v Prahe absolvovali BJCP exam ďalších šesť rozhodcov zo Slovenska. Presnejšie jedna rozhodkyňa a päť rozhodcov. Postupne začala klíčiť v našich hlavách myšlienka o slovenskej skúške. Jednak sme si niektorí z nás chceli zvýšiť stupeň, jednak pribúdali záujemcovia o túto skúšku.

V Čechách tiež bol veľký záujem, tak ak sme chceli absolvovať BJCP exam, museli sme si súťaž zorganizovať sami. Rečí bolo dosť, skutok žiaden, navyše prišla pandémia a v roku 2020 nebolo na súťaženie ani pomyslenie. Na Hrncovare v roku 2021 sme sa začali na túto tému viezť „seriózne“ reči a v slabej chvíľke som sľúbil, že sa na to dám.

Skúška BJCP

Veci nabrali spád. Kontaktoval som Omera Bashu ako regionálneho šéfa BJCP, rozbehla sa čulá komunikácia, Založili sme organizačný tím (totožný s organizačným tímom Bratislavského hrncovaru v rámci Občianskeho združenia Brrewhub), zhodli sa na administrátorovi, na človeku (mne), ktorý to zastreší, pribúdali záujemcovia a všetko bolo krásne, slniečkové. A tým to celé skončilo. Teda nie celkom, lebo sme si naštudovali dokumenty, avšak to bolo tak všetko.

Ďalší pokus

Na Pivnej korunke 2022 v apríli nastalo obrodenie, organizačný tím sa scvrkol na Zoliho Pulaia, Dana Kružliaka, Stana Rejchrta a mojej maličkosti. Znovu som obnovil komunikáciu s Omerom, dohodol som sa s nim, že bude jedným z proktorov. Proktori sú etalónom hodnotenia a zhoda s ich zisteniami a bodmi je kľúčová.

Druhého som našiel v Marekovi Kaminskom, s ktorým sa občas stretávam na súťažiach. V júli sme dohodli dátum skúšky 26.11.2022, požiadali sme o registráciu a čakali. Dočkali sme sa odpovede, že nám termín, kvôli limitu počtu skúšok na mesiac neschválili. A začalo sa ďalšie kolo dohadovaní sa o termíne skúšky.

V nami navrhovanom decembri nemohli obaja proktori, na január mali nejaké plány, s ktorými sme sa museli zladiť. Po dlhých a zložitých diplomatických rokovaniach (no dobre, preháňam, ale len trochu) sme si v septembri dohodli dátum konania BJCP examu na 14.1. 2023. Dňa 22.10. 2022 prišla skvelá správa, že direktoriát skúšok, nám tento dátum schválil.

Skúška BJCP

Na mňa medzičasom zaútočili zdravotné problémy s bonusom v podobe strávenie veľa času v nemocnici, tak som sa presunul do pozície poradcu v pozadí a nechal veci na mladých chlapcov.

Maximálny počet účastníkov (12) sa naplnil rýchlo, chlapci začali organizovať BJCP stretnutia, kde sa potenciálni rozhodcovia zoznamovali s nástrahami skúšok. Prečo skúšok? BJCP Exam totiž pozostáva z 2. častí, písomnej a praktickej. Bez absolvovania písomnej skúšky sa nedá ísť k praktickej časti.

Ďalšie kolo na ceste

Ako to už býva, nastali zmeny (koľké už?) Omer rezignoval zo súkromných dôvodov a nastúpil Pavel Anisimov. Zoznam účastníkov sa tiež zľahka pomenil, odpadlo pár ľudí, našťastie zoznam náhradníkov všetko vyriešil. Pribudli zahraniční účastníci. V ústrety nám vyšiel pivný bar Za rohom by Bombovar, ktorý sa stal našou pivnou základňou. Konali sa pravidelne stretnutia kde si ľudia precvičovali vypĺňanie hárkov, zorganizovali sa dve stretnutia kde sme si prešli chyby v pive a prišiel magický dátum.

14.1.2023 o 13:00 to vypuklo. Prvý BJCP exam sa stal skutočnosťou. A máme aj iné prvenstvo. Ako prví v histórii BJCP skúšok sme dostali povolenie, aby nádejný rozhodca mohol vypĺňať hodnotiaci hárok na počítači. Hádam chlapcami vytvorený „scoresheet“ nájde uplatnenie aj v ďalších BJCP skúškach. Súťaž prebehla hladko aj keď nervozita bola hmatateľná. Veď išlo o titul BJCP Judge. Skúška skončila, pocity účastníkov boli rôzne, teraz budeme všetci čakať na výsledky. Pevne verím, že sa rodina BJCP rozhodcov rozšíri o tých čo absolvovali skúšku v Bratislave.

Veľká vďaka patrí Stanovi, Zolimu a Danovi, majiteľom podniku Za Rohom by Bombovar, proktorom a všetkým účastníkom. Ako písal Stano na FB stránke občianskeho združenia Brewhub, plánujeme zorganizovať skúšku aj budúci rok. Ja som sa už prihlásil. A vy?

Text: Imrich Nógell, Beermalade, Snímky: Zoltán Pulai a Imrich Nógell

Prečítajte si aj

Profesionáli vs. amatéri: Dve pivné súťaže za tri dni