Príbeh pivného nadšenca Dalibora Hanzela je v mnohom inšpiratívny a zaujímavý. Začal so zberateľstvom, neskôr k tomu pridal domáce varenie piva a dnes môžete jeho pivo ochutnávať pod značkou Pivovar Vartaš. Nemá však zostať len pri tom. Jeho veľkým snom je založenie vlastného pivovaru.
Na začiatku zberateľstvo
Ale začnime úplne na začiatku. Vzťah medzi Daliborom a zlatistým mokom sa zásadne zmenil počas strednej školy. „Počas stredoškolských štúdii sme s kamarátmi Milošom, Martinom a Tomášom začali chodiť von. Ja som nechcel “trhať““ partiu, tak som si dal pivo. Konkrétnu značku si už nespomeniem, ale viem, že mi vtedy chutilo. Čo je možno trocha prekvapivé, že sa mi nezdalo príliš horké. A odvtedy sa veziem,“ spomína.
Počas vysokej školy sa Dalibor začal zaoberať zberateľstvom pivných suvenírov. „Obnášalo to aj návštevy búrz a s tým spojené ochutnávanie rôznych pív – ako slovenských, českých, tak aj ďalších zahraničných,“ vysvetľuje Dalibor. Práve na jednej z nich spoznal pivára, ktorý si pivo varil aj doma. A myšlienka skúsiť navariť vlastný počin bola na svete.
Prvá várka nedopadla podľa predstáv. „Dala by nazvať všetkým možným, len nie pivom,“ smeje sa sládok a priznáva, že si pred ňou príliš veril. „Vyrobil som si vlastný slad (z obyčajného jačmeňa), sušený chmeľ z lekárne a kvasnice? Použil som bežné droždie z potravín… Dnes to s úsmevom opisujem ako výtvor, ktorý som za pomalého miešania lial rovno do záchodu,“ opisuje veselo Dalibor Hanzel.
Postupný obrat
Prvý neúspech ho neodradil. Práve naopak, začal sa k vareniu piva stavať viac zodpovednejšie. „V ďalšom kroku mi výrazne pomohla kamarátka Zuzka, ktorá vtedy pracovala v pivovare a pomohla mi zabezpečiť všetky potrebné suroviny v potrebnej kvalite. To čo z toho vzniklo by som už bez problémov nazval pivom,“ vysvetľuje sládok. Písal sa rok 2004 a Dalibor definitívne pochopil, že sa pivo v domácich podmienkach dá navariť.
Odvtedy ubehlo už trinásť rokov. Za ten čas vymyslel a vyladil recepty. Aj preto nikoho neprekvapilo, že sa rozhodol založiť lietajúci pivovar. „Založenie lietajúceho pivovaru bolo len z môjho pohľadu logickým pokračovaním môjho koníčka. Keďže homebrewingu sa venujem už 14-ty rok, tak som sa rozhodol, že by bolo veľmi zaujímavé ho zlegalizovať a aspoň takýmto spôsobom dať šancu ochutnať moje pivo aj ďalším ľudom okrem kamarátov a rodiny,“ vysvetľuje Dalibor.
A kde varí svoje pivo? „Várky sa snažím dohadovať v pivovaroch vo svojom okolí, aby som si várku nielen uvaril, ale aby som mal aj možnosť podľa potreby do pivovaru zájsť a skontrolovať ako to ide… V súčasnosti to boli pivovary v Piešťanoch a vo Veľkej nad Veličkou,“ približuje Dalibor Hanzel.
Osvedčená klasika
Na začiatok chce ponúknuť hlavne klasický ležiak, pšeničné pivá, ale aj stouty či nadymované pivá. „Aj keď pri nadymovanom pive som trocha opatrný, pretože to je štýl, ktorý buď milujete alebo nenávidíte,“ vysvetľuje.
Jeho produkty s logom Pivovaru Vartaš tak môžete oficiálne aj ochutnať. „Pivo v čapovanej ponuke sa dá nájsť vo viacerých „multipípových“ podnikoch na západnom, ale aj strednom Slovensku. Vo fľaškovej podobe je stabilne k dispozícii v jednom obchodíku v Novom Meste nad Váhom. Detaily sa dajú nájsť na našom facebookovom profile,“ prezrádza a dodáva, že nemá problém dohodnúť sa na objednávke ani osobne.
Cieľ je jasný
Dalibor však nechce zostať len pri prenájme varní. „Lietajúci pivovar beriem zatiaľ ako prestupnú stanicu medzi homebrewingom a pivovarom kamenným, ktorý je vo výhľadovom pláne. O konkrétnych časových horizontoch zatiaľ nehovorím, pretože som ešte príliš na začiatku, ale raz by som určite chcel moju víziu dotiahnuť do konca,“ hovorí s nadhľadom.
Zatiaľ chce rozvíjať značku cez lietajúci pivovar. Plánujem aj naďalej pokračovať s ďalšími štýlmi tak, aby sa stále menila ponuka a aby som stále prinášal niečo nové. Samozrejme nevylučujem, že čas od času sa niektoré pivo zopakuje. Všetko záleží od toho, aký bude mať to ktoré pivo ohlas,“ uzatvára rozprávanie Dalibor Hanzel z kočovného Pivovaru Vartaš.
Snímky: Pivovar Vartaš