Zavreli najstarší reštauračný pivovar na Slovensku

Keď ho v roku 1992 otvárali, mohol sa chváliť tým, že je prvý na Slovensku. Pivovar Perla v Banskej Bystrici bol v tom čase unikátom. Prvýkrát v novodobej histórii krajiny totiž vlastné pivo varila aj reštaurácia. Nástup roka 2017 však Perla neprežila. Osud pivovaru, ktorý bol na scéne takmer štvrťstoročie uzatvára tabuľa, ktorá oznamuje, že prevádzka je zrušená.

V Banskej Bystrici pritom na začiatku stavili na klasiku a tej sa držali až do posledných dní. V ponuke bol ležiak s označením Zlatá Perla 11,5°, ktorý občas dopĺňal aj Perla špeciál 14°. Najmä v začiatkoch fungovania išlo o veľké lákadlo, keďže išlo o prvý podnik takéhoto druhu na Slovensku.

Pivovar dokonca patril medzi zakladajúcich členov Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska. V posledných rokoch však strácal na atraktívnosti a jediným znakom, ktorý ho odlišoval od iných krčiem bolo práve vlastné pivo. Jeho hodnotenia boli pritom priemerné, cena viac ako výhodná. Ešte v roku 2013 bola cena pollitráku 85 centov.

Zaujímavo vyznievali hodnotenia podniku. „Kombinácia dobrého piva a nízkej ceny vytvára zaujímavý mix klientely podniku, keď klasických štamgastov dopĺňajú študenti a fanúšikovia piva všetkých sociálnych vrstiev. Čo sa týka prostredia, pokiaľ máte predsudky voči lacnejšie vyzerajúcim podnikom neodporúčame vstupovať. Prekvapí vás však väčšinou veľmi milá obsluha, zaskočia skoré zatváracie hodiny podniku,“ písal v predstavovaní podniku server BBonline.sk.

Aj zmienok o pivovare je na internete málo. Pivovar si žil vlastným životom a o nejakom marketingu nemohlo byť ani reči. Aj preto si nezískaval nových klientov. Jeho terajší osud tak nebol až takým prekvapení. Prevádzka je dnes zavretá, telefóny vypojené a pivovar je dnes minulosťou. Čo bude s technológiou je otázne. Kapacita pivovaru bola pritom nastavená na 1000 hektolitrov piva ročne.

V meste tak zostávajú funkčné už len tri pivovary. Okrem Banskobystrického aj pivovary Krebs a Baran. Ďalší producent zlatistého moku je momentálne v príprave. Svoj zámer postaviť pivovar predstavila pred časom aj spoločnosť P R O T O.

Slovensko zažíva boom remeselných pivovarov. Aktuálne je ich na Slovensku takmer 60. Zatiaľ posledným zaniknutým pivovarom bol pivovar Kohavar v Dolnom Kubíne.

Snímka: Google Street View, Slavo