Viete čo majú spoločné Košice, Michalovce a Poprad? V týchto mestách zavreli veľké pivovary a na ich mieste postavili, resp. naplánovali výstavbu nákupných či kancelárskych centier. Do tohto klubu sa čoskoro môže pridať ďalšie mesto. Na predaj je totiž areál pivovaru v Bytči.
Dlhá história
Prvé zmienky o pivovare, ktorý posledné roky svojej existencie fungoval pod menom Popper, sú ešte z roku 1604. Počas štyroch storočí existencie pivovar zažíval lepšie i horšie obdobia. Na začiatku 20. storočia pomohla rozvoju hlavne rodina Popperovcov, ktorá zvyšuje jeho kapacitu až na úroveň 30-tisíc hektolitrov piva ročne.
K ďalšiemu zvyšovaniu kapacít dochádza po druhej svetovej vojne. Podnik sa dostáva do štátnych rúk a jeho kapacita rastie až na úroveň 200-tisíc hektolitrov piva ročne. V takomto stave získal v privatizácii pivovar podnikateľ Karol Konárik. Jeho meno nebolo v sektore neznáme. Konárik totiž v privatizácii získal aj pivovary v Ilave, Martine a Rimavskej Sobote
Ďalšie roky sú už jazdou z kopca. Produkcia pivovaru padá až sa posledné pivo navarí v roku 2012. A nepomohlo ani to, že pivovar škrtal dlhy v reštrukturalizácii. Koncom roku 2012 získala pivovar firma z drevárskeho sektora. „Stále máme krčmy v okolí, ktoré sú naši stáli odberatelia, a ľudí, ktorí sú značke verní,“ presviedčal nový majiteľ týždenník Trend.
Smutný osud
Značku ste v tom čase našli v krčmách, pivo však varili už vo vyhnianskom Steigri. Ten nakoniec značku prebral a má ju do dnešných dní. Okolo samotného pivovaru bolo ticho, už niekoľko mesiacov ho však nájdete v ponuke realitných kancelárií.
Jeho majitelia za areál s rozlohou asi 18-tisíc štvorcových metrov pýtajú 2,2 milióna eur. Šanca, že by sa doň vrátila výroba piva je minimálna. Podľa inzerátu je areál už bez pivovarskej technológie. Je viac než pravdepodobné, že areál v budúcnosti využijú na developerské účely. Osud pivovaru s vyše 400-ročnou históriou je tak viac-menej spočítaný.
Snímka: Nehnuteľnosti.sk