Petrov pivný špeciál: Veľké sklamanie v Prahe

Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Verte, servítku si pred ústa neberie. Dnes prinášame špeciálne zápisky z Česka.

Petrov pivný III

Pivovarský Klub Praha

Pivovarský Klub na Florenci je frekventovaná hospoda, mladší brat Pivovarského Domu a miesto, kde si po šiestej nesadnete. Je kompromisom medzi hospodou pre pivných snobov a náhodných okoloidúcich.  Na dvoch poschodiach sú dva výčapy, veľa stolov rôznych veľkostí, dostatok svetla a žiadna hudba. Je častým miestom konania firemných akcií, prezentácií, degustácií a iných podujatí.

DSC_1933

Vyznačuje sa veľkým výberom fľaškových pív, ktoré sú za veľmi výhodných cien, najmä ak im končí trvanlivosť a šiestimi pípami, ktoré čapujú všetko možné. Čo sa jedla týka, je to krčmová klasika vyššej úrovne. Obsluha je vľúdna, informovaná a rýchla. Kto pozná situáciu, rád využije možnosť degustačných poldecákov, čo je v kontexte pokroku craftbeer revolúcie v ČR nutnosť, ako som sa žiaľ už viac razy presvedčil.

Je začiatok roku 2015 a v ČR je takmer 300 pivovarov. Zákonite niektoré z nich zakladajú podnikavci za účelom zvezenia sa na módnej vlne a kvalita varených pív je diskutabilná. Zároveň každý súťaží s každým o to, aké netradičné a zvláštne pivo navarí. Vo výsledku je čoraz väčšia šanca, že sa v ČR stretnete s nedobrým pivom s o to odvážnejším názvom, pričom pivný štýl si netrúfnete ani odhadnúť a radšej si ho prečítate. A tak sa stáva, že v podniku so 6-timi pípami si vlastne nemáte čo dať.

prague pivovarsky klub

Testované kúsky:

Sedlák Pšeničné, pivovar U Vacků, Chlumec nad Cidlinou

Slabučká voňa kvasníc, svetlá slamová farba a totálne klinčeková chuť. Veľmi jemná horkosť, vysoké nasýtenie. Pomerne dosť zvyškového cukru. Vynikajúce svieže pivo, hlavne v kontexte toho, čo tu na mňa bolo uvalené po ňom.

Andrea, 18, IPA, Minipivovar Faltus, Česká Třebová

Neviem, čo si mám o tom myslieť. Má peknú, svetlú zlatú farbu a kompaktnú jemnú penu. Vonia kvetinovo. Inak je to tlamolep. Asi ako keby ste si slabo rozriedili ananásový sirup. Alebo rozpustili vo vode zelené bon-pari. Trochu alkohol, slabá horkosť a strašne sladké. Ked vyprchá a trochu sa ohreje, je prakticky nepitné.

Bizon 16, black ale, pivovar Konrád, Vratislavice

Tmavá farba, pena ako na espresse, vo vôni sladké drievko, v chuti bourbon, smotana (vlastne dokopy baileys 🙂 ) a horkosť ulpievajúca a dlhotrvajúca. Snaha o komplexnú chuť sa vypomstila, pivo patrí k tým, na ktoré poviete ‚hm, zaujimavé‘ a hľadáte najbližší kvetináč. Niekedy som rád, že na Slovensku máme tak málo pivovarov a snáď sa u nás ani v budúcnosti nebude objavovať veľa takýchto pív.

Žatec 14 extra chmelený, pivovar Žatec

Takmer polotmavé pivo s vôňou čierneho čaju, dlhotrvajúcou penou, množstvom zvyškového cukru a umami chuťou. V čom spočíva extra chmelenie netuším. Možno v dryhoppingu, pretože keď odoznie horkosť, je na jazyku cítiť chmeľ, ako keby ste si zakúsli do chmelovej šišky. V kontexte ostatných pív je fajn, samo o sebe nie je ničím výnimočné. Pôsobí surovým, nedoležaným dojmom.

Břevnovský Benedict 12,5 

Toto je stávka na istotu. Ležiak nádherne iskrivej slamovej farby s krúžkujúcou penou, úžasnou kvetinovou vôňou českých chmeľov, výraznou rezkosťou, príjemnou horkosťou, slabším, hlboko prekvaseným telom. Oproti tým lepkavostiam, ktoré tu majú, je to príjemná zmena. Urobiť dobrý ležiak je ťažké umenie, každá vada je hneď vidieť a cítiť, nemožno tomu dať uletený názov a prehlásiť, že to tak má byť. Toto pivo je bezchybné, pitelné, neruší žiadnou pachuťou a neustále núti držať pohár v ruke. Ak budete v ČR, nevynechajte.

Poznámka: Snímky z podniku sú z oficiálne stránky klubu.