Pivovar Flámm: Keď pivo zmizne skôr, ako niečo zapíšete

Pivovar Flámm - sládok

Čo napísať o Rajeckých Tepliciach? Malebné kúpeľné mestečko plné sochárskych umeleckých diel a architektonických skvostov, ktorých vyvrcholením je samozrejme hlavná atrakcia: Spa Aphrodite. Tu sú vaše zmysly úplne saturované, premožené a aj my, čo sa nepovažujeme za estétov a znalcov architektúry chápeme, že to buď musí byť neskutočná recesia alebo niekto, kto nemá ani súdnosť ani vkus angažoval psíčka s mačičkou.

Na druhú stranu voda, bazény a sauny, v ktorých človek trpiaci vetrami riskuje explóziu, sú skutočné a skvelé. Pivná ponuka v kúpeľných baroch bola nad očakávanie dobrá: Prazdroj, desiatka ERB a výborné nepasterizované živé pivo Apolón. Varí ho pre nich piešťanský Simeon a po vypotení v saunách si ťažko predstaviť niečo lepšie na doplnenie chýbajúcich tekutín a minerálov. Šťavnaté, husté, voňavé a jednoducho správne.

Pivovar Flámm

Pivná turistika v čase pandémie nie je práve najjednoduchšia ani najpríjemnejšia, obzvlášť keď ste odkázaní na otvorené terasy a zákmit jarného počasia prinesie chlad. Trvanlivosti piva v pohári síce prospieva zima ako v ruskom filme, no smoliari, ktorým sa tu vo Flámme neušla deka, si nostalgicky predstavujú plynové alebo aspoň elektrické ohrievače.

Situáciu zachraňuje cesnačka zo silného vývaru. Cesnakom síce šetrili, no vynahradili to dostatkom syru a krutónmi. Krídelká si viem predstaviť aj lepšie, omáčke však nemám čo vytknúť. Grundle a tatarák patria k povinnej jazde. Cenu za ne asi nezískajú, no svoj účel splnia. Sme predsa v pivovare.

Pivovar Flámm

Pivovar Flámm - rebierka

V priebehu dvoch dní sa mi podarilo ochutnať takmer všetky z aktuálne dostupnej šestice pív.  Na výčape bola desiatka ležiak, dvanástka ležiak, IPA, viedeň,  porter a pšenica, ktorú servírujú s prídavkom sirupu. Pšenicu teda vynechávam a ani IPA ma neoslovila.

Všetky pivá sa svorne pýšia hustou, dlhotrvajúcou krémovou penou.

Pivovar Flámm - degustačný set

Desiatka ležiak je presne to, čo má byť a trochu naviac. Má krásne plné telo, vo vôni slad a jemnú chmeľovú a kvetinkovú vôňu. Je prudko piteľná a celkovo veľmi dobre vyvážená s primeranou horkosťou.

Dvanástka ležiak mi oproti desiatke príde horkejšia ale nie silnejšia. Je rovnako výborne zvládnutá. Plná, chlebová, bez „vád“.

Obe predošlé pivá sú fajn, ale blednú v porovnaní s oceňovaným viedenským ležiakom. Krémová hustá pena tejto polotmavej trinástky drží až do posledného dúšku. Má čistú aj keď trošku ovocnú vôňu s karamelovými a keksíkovými tónmi. Aj v chuti je jemné, plné, krémové. Horkosť je tak akurát, dáva vyniknúť sladovému základu a ani nasýtenie neškriabe v krku a neruší. Toto pivo by som dokázal piť celý večer. Aj degustačné deci aj trojdecová porcia zmizli takmer skôr než som si o ňom niečo stihol zapísať.

Pivovar Flámm - pivo

Štrnástka porter je… hm… „as english as it gets“. Zabudnite na kávové, pražené, horké, trpké a ťažké chute. Toto je krémové, ovocné a kyslasté. Možno niekto by nad ním ohŕňal nos, no mne veľmi chutilo. Na svoju voltáž bolo ľahké, alkohol vôbec nebol cítiť a pena držala rovnako perfektne. V chuti prevládajú sušené marhule a slivky, jemná kyslosť šteklí a núti napiť sa znovu. Takéto poňatie štýlu u nás vôbec nie je bežné a je to veľká škoda. Pričasto sa mi stáva, že mám pocit že pijem kávu s uhlím a bavilo by ma, keby takéto jemné zvrchu kvasené tmavé pivá varili viacerí.

Wellness zatiaľ zatvorené

Podarilo sa mi absolvovať úplne nečakanú, no o to príjemnejšiu prehliadku pivovaru aj s výkladom.

Technológia českej výroby je klasická trojnádobová s objemom 10 hektolitrov. V súčasnosti vozia pivo do troch vlastných podnikov a piatich Kauflandov. Kaufland vraj zatiaľ neodoberá závratné objemy, ale aj to za súčasného stavu poteší. Plnia plastové a sklenené fľaše a čoskoro pribudnú plechovky.

Pivovar Flámm - ponuka piva

V obchode so suvenírmi si môžete zakúpiť upomienkové predmety od výmyslu sveta, počnúc pohármi, cez džemy až po ponožky či stolové hry s logom pivovaru. Pivný wellness je žiaľ nateraz zavretý.

***

Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.

Prečítajte si aj

Pivovar Franz? Veľmi milé pivné prekvapenie v Lučenci